captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: žvėrys ir paukščiai pasinėrė į žiemišką ramybę

Persiritom antron kalendorinės žiemos pusėn, po savaitės – tikrasis Pusiaužiemis. Dar minutė kita šviesos, ir diena bus ilgesnė visa valanda. Taigi, turime kuo džiaugtis, kaip žymėti žiemos žingsnius. Ko galima tikėtis gamtoje?
Šernai.
Šernai.

Persiritom antron kalendorinės žiemos pusėn, po savaitės – tikrasis Pusiaužiemis. Dar minutė kita šviesos, ir diena bus ilgesnė visa valanda. Taigi, turime kuo džiaugtis, kaip žymėti žiemos žingsnius. Ko galima tikėtis gamtoje?

Visų pirma – puraus sniego, nes šis, dar toks naujoviškai baltas, iškritęs neseniai. Daug kam svarbi žinia – tvirtas ledas, kurio po šios savaitės šalčių tiesiog negali nebūti. Tačiau mūsų akys tarp snieguotų medžių, apšerknijusių šakų ieško tų, kuriems žiema yra išbandymų metas.

Mes dažnai pervertiname šio meto įtaką gyvūnams. Jeigu žvėrys ir paukščiai galėtų kalbėti, kažin, ar kuris nors skūstųsi savo dalia. Ypač dabar, kai po ilgai trukusio atlydžio praėjo tik savaitė. Dabar žvėrys ir paukščiai vis labiau pasineria į žiemišką ramybę. Kol kas sniego yra per mažai, kad jis trukdytų žvėrių keliones. Tačiau žiemą jos ir taip trumpėja, apiriboja ėjimu nuo guolio iki maisto ir atgal.

Vis dažniau girdime tilindžiuojančias zyles. Praleidusios naktį šiltam inkile ar palėpėje, pakapsėjusios lesalo, jos nesibaimina nei šalčio, nei žvarbos. Žuvinte, kaip sakė šio biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis, iš ežero ištekančioje Dovinėje plauko gulbės, dančiasnapiai, o pačiam ežere dar visai neseniai mirksėjo properšos.

Jos neseniai buvo ir Kuršių mariose, ypač prie Ventės rago, properšose baltavo dideli dančiasnapių pulkai. Apie paukščius žiemą, pernai apžieduotus paukščius laidoje kalbės Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys. Jis pakeitė ilgametį gamtosaugininką Leoną Jezerską, kurio komentarus dažnai girdėdavo ir mūsų laidos klausytojai.

Po praeito savaitgalio Lietuvoje jau buvo sumedžioti 45 vilkai, todėl aplinkos ministro įsakymu sezonas paskelbtas pasibaigęs. Limitas šiam sezonui buvo didesnis – 50 vilkų.

Laidoje skaitysime klausytojų laiškus, juos komentuosime, atsakysime į klausimus. Skambės paukščių giesmės – taip, kaip ir turi būti gamtoje.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, sausio 19 d., 06.30 val. ir antradienį, sausio 22 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...