captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Radijo paskaitos“: 1919–1923 m. nepriklausomybės kovų fotografinė atmintis

Greitu laiku pasirodys menininko Kęstučio Grigaliūno nauja knyga „Savanoriai: fotografinė atmintis“, kurioje publikuojama 20 a. pradžios kovų už nepriklausomybę kovotojų savanorių portretų kolekcija.
Menotyrininkė dr. Agnė Narušytė. Asmeninio albumo nuotr.
Menotyrininkė dr. Agnė Narušytė. Asmeninio albumo nuotr.

Beveik prieš šimtą metų užfiksuoti istoriniai vaizdai kalba apie itin sudėtingą laiką – jaunos Lietuvos valstybės laukė ne tik valstybingumo kūrimo, bet ir valstybės gynimo iššūkiai. Nepalanki geopolitinė situacija skatino imtis greitų ir tikslingų sprendimų. Vienas jų – 1918 m. lapkričio 23 d. Ministro Pirmininko A. Voldemaro pasirašytas įsakymas dėl Apsaugos Tarybos įkūrimo ir pirmojo Lietuvos kariuomenės pulko formavimo. Tai buvo Lietuvos kariuomenės pradžia. Dar besikuriančiai Lietuvos kariuomenei teko kautis net trimis kryptimis: atremti bolševikinės Rusijos, bermontininkų ir Lenkijos puolimus.

Kaip formavosi atkurtos nepriklausomos Lietuvos kariuomenė, su kokiais sunkumais teko susidurti pirmiesiems savanoriams, kas ir kaip juos fotografavo, kaip atrodė karinė amunicija ir uniformos? Apie visa tai byloja išlikusios fotografijos – svarbūs atkurtos valstybės gyvenimo ir kovų dokumentai, kuriuos paskaitoje aptaria menotyrininkė dr. Agnė Narušytė.

Red. Gailutė Jankauskienė.

„Radijo paskaitos“ – lapkričio 28 d., antradienį, 14.05 val. LRT KLASIKOS programoje.

Laida kartojama gruodžio 2 d., šeštadienį, 14.05 val.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...