captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gimtoji žemė“: naudingi žolynai iš močiučių skrynių

Rugpjūčio 15 d. – Žolinė. Tai vasaros ir rudens sandūra, atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Lietuvoje auga apie 1400 vaistinių augalų rūšių. Tai mūsų turtas, todėl jis turi būti ir saugomas, ir puoselėjamas, ir racionaliai naudojamas. Tinkamai elgtis su žolynais  mokėjo mūsų senoliai. Pasakojimų ciklas „Iš močiučių vaistažolių skrynelių“ prisidės prie geresnio populiariausių vaistažolių pažinimo, tinkamo jų naudojimo. Žolininkė Giedrė Radzevičiūtė pasakoja apie čiobrelius.
Žolininkė Giedrė Radzevičiūtė.
Žolininkė Giedrė Radzevičiūtė.

Pynėjos Ritos Natulkevičienės sodyboje, esančioje Jurės kaime, Kazlų Rūdos savivaldybėje, galima pamatyti, kaip karklo vytelės virsta daiktais. Gal tai ir nesudėtingas amatas, bet jis reikalauja daug laiko, sumanumo, fizinių jėgų. Rita Natulkevičienė jam paskyrė didžiąją dalį savo gyvenimo – du dešimtmečius. Gaminius ji veža į didžiuosius šalies miestus, juose vykstančias muges, šventes, atlaidus. Kuo ypatingas šis amatas, kaip jis padeda išgyventi šeimai, kodėl kilo noras pinti?

Audimas senovinėmis staklėmis – vienas populiariausių amatų dabartiniame kaime. Ne pragyvenimo šaltiniu, o pomėgiu tapęs audimas Raseinių rajone, Verėduvoje, gyvenančiai Genovaitei Sakalauskienei  teikia malonumą ir ramybę. Senolės audimas išsiskiria ir neįprastai senoviškais būdais: medinis trikampis, prikalinėtas vinučių, metaliniai strypeliai, tarp kurių audėja siūlus neria vašeliu, tradicinės audimo staklės suteikia audėjai ypatingą statusą. Užtiesalai, staltiesės, skaros, takai, dekoratyvios pagalvėlės, kepurės – tik dalis audėjos darbų.

Panevėžio rajono Kulbių kaime gyvenanti Janina Bikinienė – išskirtinis žmogus, su didžiule gyvenimiška patirtimi, nepalaužta sunkumų, net ir devintą dešimtį baigdama trykšta energija. Prieš keletą metų ji buvo apdovanota Kultūros ministerijos premija už „Tradicinės kultūros puoselėjimą ir skleidimą“. Janina išgarsėjo kaip tautosakos pateikėja, rankdarbių mėgėja, liaudies medicinos žinovė, senųjų amatų ir kulinarinio paveldo specialistė. Dar viena senolės veikla – kieme stovinčiame svirne įkurtas šeimos daiktų muziejus. Eksponatus jam ilgus metus kaupė pati Janina, kai kurie jų papildytų ne vieno rimto etnografinio muziejaus ekspozicijas.

Ved. Arvydas Urba.

„Gimtoji žemė“ – antradienį, rugpjūčio 15 d., 06.07 val. per LRT RADIJĄ.

 

                                    

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close