captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: šilto oro ir lietaus banga pakeitė žiemos planus

Geras tris savaites siautusi ir mus gąsdinusi žiema jau buvo spėjusi sukurti pačios pačios šalčiausios, snieguotos ir kitokiais reiškinių rekordais aptekusios žiemos vardą. O čia atsisuko vakaris vėjas ir iš visų didžiųjų žiemos užmojų nieko neliko...
Didžioji zylė<br> pragydusi prieš Naujuosius metus. Selemono Paltanavičiaus nuotr.
Didžioji zylė
pragydusi prieš Naujuosius metus. Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Pagaliau įžengėme į naujus kalendorinius metus. Per Kalėdas plūstelėjusi šilto oro ir lietaus banga pakeitė žiemos planus. Geras tris savaites siautusi ir mus gąsdinusi žiema jau buvo spėjusi sukurti pačios pačios šalčiausios, snieguotos ir kitokiais reiškinių rekordais aptekusios žiemos vardą. O čia atsisuko vakaris vėjas ir iš visų didžiųjų žiemos užmojų nieko neliko...

Tiesa, dar prieš atlydį siautusios pūgos visą sniegą nuskraidino, sunešė į lomas, griovius, upelių slėnius, o kalvos, dirvonai pirmieji nupliko, atvėrė pliką žemę. Neįšalęs dirvožemis pasirodė dar labai nežiemiškas, jį nesunkiai įveikia šernai ir kurmiai.

Dabar visur galima matyti visai šviežius kurmiarausius. Dabar kurmiai naujų urvelių nekasa, o valo tik senus, į paviršių išstumia pabirusias žemes. Žieminiai kurmių urvai giliai, pusės metro ar metro gylyje. Ypač greitai kurmiai atranda naujas vejas, purų dirvožemį, kuriame gausu sliekų.

Besniegiuose laukuose vėl gera gyventi kurapkoms. Šių paukščių per kelis paskutinius dešimtmečius labai sumažėjo. Prieš pat Kalėdas Trakų rajone, vidur lauko, buvo pastebėtos 5 kurapkėlės... Jų buvo nebūdingai mažai, todėl net negalima sakyti, kad stebėtas jų pulkas.

Lietuvos ornitologų draugija vykdo žiemojančių paukščių ir kurapkų apskaitas. Kai žinosime, kiek jų turime, kur jos dar likusios, galėsime užtikrinti jų apsaugą.

Prieš pat Naujuosius metus Vilniuje jau pavasariškai tilindžiavo didžioji zylė. Tačiau gamtoje šiuo metu yra kitokių žinių: peri ir jauniklius augina kryžiasnapiai. Šie paukščiai visada suka lizdus žiemą. Paukščiai aižo kankorėžius ir jų sėklomis maitina savo jaunikliukus.

Per Tris karalius atsisveikiname su eglutėmis. Miestuose jas surenka į konteinerius, nepatingėkite, nuneškite. O ten, kur eglutės nesurenkamos, jas geriausia sukūrenti savo krosnyje.

Laidoje skaitysime ir klausytojų laiškus – apie įdomius nuotykius, apie žuvingąsias upes, apie gerumą. Jo gamtoje tikrai niekada nebūna per daug.

Laidos autoriai Adolfas Drungilas ir Selemonas Paltanavičius.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, sausio 5 d., 06.30 val. ir antradienį, sausio 8 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...