captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Ryto allegro“: lenkų kultūros paveldas Lietuvoje

Kaip rašė istorikas Algis Kazulėnas, „dvaras į XX a. atėjo kaip lenkiškos kultūros nešėjas ir propaguotojas. Pagrįstai galima teigti, jog XX a. yra tikrasis dvarų „saulėlydžio“ laikas, kai jų vaidmuo, reikšmė ir įtaka nuolat menko.
LRT stop kadras.
LRT stop kadras.

23-iojo Kristupo vasaros festivalio meno vadovas Donatas Katkus atkreipė dėmesį, kad festivalis jau sulaukė europinio pripažinimo ir įvertinimo. „Jam suteiktas kokybės ženklas EFFE LABEL už meninę kokybę, inovatyvumą, gebėjimą įtraukti vietos bendruomenę ir kartu sudominti Europą bei pasaulį, o mes stengiamės savo daugiau kaip du dešimtmečius rengiamą festivalį išlaikyti vientisą, su nuolatiniais ciklais, bet kartu  kuriame ir naujų tradicijų.“

Kultūros ir meno žurnalo „Kultūros barai“ apžvalga su vyriausiąja redaktore Laima Kanopkiene.

„Vis tik labai daug dar neištyrinėtų istorinių paslapčių slypi Vilniuje – turbūt net ir ne mūsų kartai dar jas visas ištyrinėti, dar mūsų vaikai ir anūkai turės, ką veikti“, – parodą „(Ne)Ataušę pėdsakai po Vilniumi“ pristato menininkas Kristijonas Siparis.

Kaip rašė istorikas Algis Kazulėnas, „dvaras į XX a. atėjo kaip lenkiškos kultūros nešėjas ir propaguotojas. Pagrįstai galima teigti, jog XX a. yra tikrasis dvarų „saulėlydžio“ laikas, kai jų vaidmuo, reikšmė ir įtaka nuolat menko. Įtakos darė I pasaulinio karo negandos. Šis karas laikomas savotiška riba, žyminčia bajorijos dominavimo įvairiose gyvenimo srityse pabaigą. Materialiniai dvarų nuostoliai buvo didžiuliai: išnyko bibliotekos, paveikslų, meno vertybių kolekcijos, archyvai, ginklų rinkiniai ir pan. Naujas smūgis dvarams buvo Lietuvos Respublikos žemės reforma, kurios metu nacionalizuota dalis dvarų žemės, paliekant po 80 ha.“ Apie lenkų didikų dvarų palikimą Lietuvoje pokalbis studijoje su Lenkijos instituto Vilniuje projektų vadove Barbara Orszewska, Rokiškio rajono savivaldybės administracijos Kultūros, turizmo ir ryšių su užsienio šalimis skyriaus vedėju Petru Blaževičiumi, Ilzenbergo dvaro vietininku Gintaru Bingeliu.

Ved. Laima Ragėnienė.

„Ryto allegro“ birželio 30 d., penktadienį, nuo 08.10 iki 10.00 val. per LRT KLASIKĄ.

https://www.facebook.com/Ryto-allegro-802923229818732/

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close