captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Ryto allegro“: apie kurčiųjų kultūrą ir kuriamą gestų kalbos žodyną

„Gestų kalba yra daugiau nei tiesiog komunikavimo būdas. Žodinė kalba turi liaudies išmintį, tarmes, o gestų kalba savyje talpina savo krašto istoriją, papročius. Pavyzdžiui, Norvegijoje sūris nuo seno buvo pjaustomas specialiu įrankiu, o Lietuvos sūris būdavo slegiamas, tad mes turime gestą, kuris primena slegiamą sūrį, o norvegai – tokį, kuris vaizduoja pjaustymą“, – sako gestų kalbos vertėja Anželika Teresė.
„Išskirtiniai lietuvių kino operatorių mokyklos bruožai – aukštas profesinis lygis ir poetinis, filosofinis lygmuo“, – teigia apdovanojimų „Ąžuolas“ žiuri pirmininkė, kino kritikė Neringa Kažukauskaitė.
 
Dienraščių kultūros puslapių apžvalga.
 
„Dėl prarastų atlyginimų dėstytojai nestreikuoja prie Seimo rūmų. Kodėl? Nes nūdienos Seime beveik nėra kam deleguoti savo problemų“, – komentare apie aukštąjį mokslą pastebi socialinių mokslų daktarė Irena Alperytė.
 
„Gestų kalba yra daugiau nei tiesiog komunikavimo būdas. Žodinė kalba turi liaudies išmintį, tarmes, o gestų kalba savyje talpina savo krašto istoriją, papročius. Pavyzdžiui, Norvegijoje sūris nuo seno buvo pjaustomas specialiu įrankiu, o Lietuvos sūris būdavo slegiamas, tad mes turime gestą, kuris primena slegiamą sūrį, o norvegai – tokį, kuris vaizduoja pjaustymą. Net ir kiekviename Lietuvos mieste vyrauja vietiniams būdingi gestai, o jaunimas turi savo „žargoną“ – keiksmus, tam tikrus specifinius žodžius, kuriuos girdinčių kultūrai sunku būtų paaiškinti. Girdintys tarpusavyje dažnai bendrauja žiūrėdami pro langą, susirašinėdami, tikrindami elektroninį paštą. Kurčiųjų kalba vizualinė, todėl jie būtinai turi matyti kito žmogaus akis, veidą, gestus. To girdintys galėtų pasimokyti iš kurčiųjų – koncentracijos bendraujant, atiduoti visą savo dėmesį pašnekovui. Juk taip malonu, kai tavęs iš tiesų klauso ir girdi!”, – sako gestų kalbos vertėja Anželika Teresė. Pokalbis apie kuriamą gestų kalbos žodyną ir kurčiųjų kultūrą su A. Terese, Daiva Burkauskiene, Ieva Stelmokiene ir Ada Zabulionyte.
 
Ved. Juta Liutkevičiūtė.

„Ryto allegro“ birželio 6 d., antradienį, nuo 08.10 iki 10.00 val. per LRT KLASIKĄ.
https://www.facebook.com/Ryto-allegro-802923229818732/

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...