captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Dešimt balų“: kaip mūsų gyvenimą nulemia žlugdančios vaikystės patirtys?

Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkų, vadovaujamų profesorės Ilonos Tamutienės, tyrimas apie vaikų, patiriančių įvairų tėvų ar kitų artimųjų smurtą, nepriežiūrą, patyčias, netektis mastai šokiruoja. Ir ši problema liečia ne vien tik vaikus, augančius vadinamose socialinės rizikos šeimose.

Liūdniausia yra tai, kad žalojanti vaikystės patirtis nepalieka žmogaus net ir jam suaugus. 

Žlugdančios vaikystės patirties tyrimus, pasak prof. I. Tamutienės, dar 1985 m. pradėjęs mokslininkas V. J. Felittis su kolegomis, įrodė aiškius priežastinius neigiamos patirties ryšius su bloga suaugusio žmogaus sveikata.

Gniuždanti vaikystės patirtis lemia išeminę širdies ligą, vėžį, lėtines plaučių ligas ir pan., taip pat prastos sveikatos rizikos veiksnius (rūkymą, alkoholio, narkotikų vartojimą ir kt.), psichinę sveikatą (depresiją, nerimą, miego sutrikimus ir kt), seksualinės ir reprodukcinės sveikatos sutrikimus (ankstyvus lytinius santykius, seksualinį nepasitenkinimą, paauglių nėštumą ir kt.). 

Žlugdanti vaikystės patirtis paveikia smegenų vystymąsi aktyvuodama atsaką į stresą, žmonėms sunku atsipalaiduoti, jie būna nuolatinio budrumo būsenoje, o tai turi ypač didelę reikšmę sveikatos blogėjimui ir socialiniams ryšiams.

Naujausi genetiniai tyrimai rodo dar ir tai, kad vaikystėje patirtas stresas keičia ir mūsų palikuonių genetiką.

Taigi, kas ir kaip gali padėti kenčiantiems vaikams? Ką apie tai galvoja pagalbos specialistai?

Laidoje dalyvaus Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Viešojo administravimo katedros profesorė Ilona Tamutienė, socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Kristina Paulikė.

Vedėja Jonė Kučinskaitė.

„Dešimt balų“ birželio 1 d., ketvirtadienį, 16.05 val. per LRT RADIJĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...