captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Vienkartinė planeta“: ar fotografija gali išgelbėti planetą?

„Ironiška, bet leidęsi studijuoti Mėnulio, tos kelionės metu atradome Žemę“, – kartą apibendrino pirmąją Žemės nuotrauką iš kosmoso padaręs amerikiečių astronautas Williamas Andersas.  
Tekanti Žemė. W. Anderso (NASA) nuotr.<br> 1968 m.
Tekanti Žemė. W. Anderso (NASA) nuotr.
1968 m.

Šios nuotraukos išgarsėjo pavadinimais „Tekanti Žemė“ ir „Mėlynas marmuro rutuliukas“. Sakoma, kad jos iš esmės pakeitė žmonijos suvokimą apie pasaulį ir įkvėpė aplinkosaugos judėjimą.

„Man ji parodo, kaip svarbu būti geresniais vieni kitiems ir saugoti bei branginti tą blyškų melsvą taškelį“, – praėjus dviems dešimtmečiams apibendrino astronomas ir rašytojas Carlas Saganas.

Dar daugiau – vientisos, visa apimančios planetos nuotrauka laikoma globaliojo teisingumo simboliu. „Nereikšmingi žmonių kivirčai dėl valstybių sienų, naftos ir tikėjimo išnyksta žinant, kad šis gyvas marmuro rutuliukas, apsuptas begalinės tuštumos, yra bendri mūsų namai ir nuostabiausių gyvybės išradimų namai, kuriuose gyvename ir dėl kurių atsiradome jame“, – pastebi britų biochemikas Nickas Lane’as.

Tačiau žinoma kanadiečių žurnalistė ir aplinkosaugos aktyvistė Naomi Klein įsitikinusi, kad toks požiūris gali būti ir pavojingas. Naujausioje savo knygoje „Tai viską keičia“ ji siūlo žvelgti kitaip: „Tai mes, žmonės, esame trapūs ir pažeidžiami, o Žemė yra energinga, galinga ir laiko mus savo rankose“.

Įtakingų nuotraukų istorijos bei pokalbiai su Lietuvos fotografais Mindaugu Kavaliausku, Renatu Jakaičiu ir Romualdu Barausku apie nuotraukų reikšmę gamtosaugoje laidoje „Vienkartinė planeta“ pirmadienį, vasario 6 d.,  16.05 val. per LRT RADIJĄ. Kartojama antradieniais 04.05 val. ir sekmadieniais 06.30 val.

Autorė Vaida Pilibaitytė.

https://www.facebook.com/vienkartine.planeta/

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...