captcha

Jūsų klausimas priimtas

Radijo teatre – premjera. Petro Palilionio „Meilės ieškotojai“

LRT ir asociacijos LATGA organizuoto radijo dramaturgijos konkurso „Kviečia radijo teatras“, skirto Lietuvos radijo 90-mečiui, II vietos laimėtojo Petro Palilionio pjesė „Meilės ieškotojai“.
Iš kairės: G. Arbačiauskas<br> S. Barčytė-Jadevičienė<br> J. Javaitis ir N. Savičenko. V. Mikšytės nuotr.
Iš kairės: G. Arbačiauskas
S. Barčytė-Jadevičienė
J. Javaitis ir N. Savičenko. V. Mikšytės nuotr.

Režisierius Juozas Javaitis: „Teatleidžia man autorius poetas Petras Palilionis – pjesę teko gerokai sutrumpinti (kad ši sutilptų į radijo vaidinimui skirtą chronometražą). Dėl to dalis iškalbingų detalių nepateko į spektaklį, tačiau esu dėkingas autoriui, kad iš atminties archyvų jis iškėlė šį dvasios lobį – išeivijos poeto Stasio Santvaro ir mano mylimos aktorės Rūtos Staliliūnaitės turiningą susirašinėjimą, kuriame atsispindi ne vienas to laikmečio kultūrinio gyvenimo faktas.

Užaugau su R. Staliliūnaitės Kauno dramos teatre sukurtais vaidmenimis, jie išliko giliai atmintin įsirėžę, tad kuriant radijo vaidinimą tie paveikslai padėdavo pajusti epizodo atmosferą ir potekstę.

Asmeniškai su R. Staliliūnaite nebuvome artimai pažįstami, tačiau teko aktorę filmuoti ir kalbinti, kai 1994 m. Lietuvos televizijoje su Rūta Vanagaite sumanėme sukurti laidų ciklą „Nereikalingi“. Trijų laidų ciklo idėja buvo parodyti iškiliausias Lietuvos asmenybes, dvasinius tautos lyderius to meto visuomeninio ir socialinio gyvenimo kontekste. Buvo slogus metas, kai Sąjūdžio euforiją pakeitė dalį visuomenės apėmęs godulys prisiplėšti, užgrobti kuo daugiau visų kurto turto (privatizavimas, Gariūnai, reketininkai, nusikaltėlių gaujos), o dvasines vertybes puoselėję žmonės, mokytojai, menininkai, inteligentai tiesiog skurdo ir atidūrė už visuomenės dėmesio ribų – tapo nebereikalingi.

Per tą filmavimą tarp mūsų užsimezgė šiltas žmogiškas ryšys, kurį palaikėme pasikalbėdami telefonu. Kitaip ir būti negalėjo, nes Rūta buvo nepaprastai atidi kiekvienam sutiktam žmogui.

Kai LRT RADIJAS pasiūlė režisuoti pjesę „Meilės ieškotojai“, sutikau nedvejodamas, bet su sąlyga: jei Rūtą Staliliūnaitę vaidinti sutiks aktorė Nelė Savičenko. Abi aktorės yra tokių giminingų sielų, jog Nelės nereikėjo įkalbinėti, o repeticijų procesas buvo tikra atgaiva. Suvaidinti Poetą pakvietėme aktorių Giedrių Arbačiauską, kuris puikiai išmano darbo prie mikrofono specifiką, yra atidus partneris ir tikras džentelmenas, kaip ir poetas S. Santvaras. Prie mikrofono mus visus suvienijo meistriškai dirbanti garso režisierė Sonata Barčytė-Jadevičienė, kuri padėjo sukurti subtilią vaidinimo atmosferą.

Po netikėtos pažinties 1973 m. Bostone pjesės herojai daugiau niekada nesusitiko, nors beveik porą dešimtmečių vienas kitą lankė per Atlantą skriejančiais laiškais, dėl KGB knyslių kartais nežinia kur dingstančiais. Niekada daugiau nesusitikę Poetas ir Aktorė mūsų radijo vaidinimo finale visgi susitinka – susitinka jų balsai...“

Spektaklio „Meilės ieškotojai“ premjera sausio 15 d., sekmadienį, 18.10 val. per LRT RADIJĄ ir sausio 22 d., šeštadienį, 12.10 val. KLASIKOS programoje.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close