captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Vienkartinė planeta“: atvirukas iš toksiško miesto (tęsinys)

„Sėdime ant tiksinčios bombos. Kai kurie sunkieji metalai iš žmonių paimtuose mėginiuose viršija Pasaulio sveikatos organizacijos leistinas ribas tūkstančius kartų. Tas pats yra su pavojingomis medžiagomis dirvožemio ir vandens mėginiuose“, – taip Ganos sostinėje veikiančio elektronikos laužyno poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai įvardija dr. Samuelis Obiris iš Ganos Nacionalinio tyrimų instituto.
Ganiečiai naudojasi technologijomis<br> bet nukenčia dėl netinkamo įrangos perdirbimo. R. Garškaitės nuotr.
Ganiečiai naudojasi technologijomis
bet nukenčia dėl netinkamo įrangos perdirbimo. R. Garškaitės nuotr.

Dr. Samuelis Obiris mano, kad norint iš esmės išspręsti netinkamo elektronikos perdirbimo problemą, reikia politinės valios ir tarptautinės bendruomenės pagalbos. Technikos gamintojai turi laikytis principo „teršėjas moka“ ir pasirūpinti savo gaminiu jam tapus atlieka. Dabar, nesant sisteminių sprendimų, laužyno darbininkų sveikata yra daugiausia nevyriausybinių organizacijų ir kartkartėmis čia besilankančių užsienio savanorių rankose.

Ekstremali ekologinė padėtis kai kuriems jų užtikrina tarptautinį finansavimą įvairiausiems projektams. Vienas jų – Ganos universiteto Visuomenės sveikatos mokyklai vadovaujantis prof. Julius Fobilis. Jis giriasi gavęs 3 milijonus eurų iš Vokietijos fondo laužyno darbininkų sveikatai tirti. Mokslininkas pripažįsta, kad toji vieta netinkama gyventi, tačiau yra prieš laužyno žmonių iškeldinimą. „Pernai per potvynį ten daug žmonių nuskendo ir žuvo gaisre, po to institucijos bandė griauti tą lūšnyną. Aš pats ėjau kalbėtis su meru ir sakiau, kad iškeldinimas tik sukels naujų problemų. Jie praras pajamas, imsis ginklų ir naktį kai miegosime atims namus iš mūsų“, – argumentuoja jis. Kaip kompensaciją žmonėms už dalyvavimą jo tyrimuose Ganos universiteto mokslininkai žada laužyne įrengti kliniką ir mokymų centrą. Tačiau kitų panašių iniciatyvų patirtis verčia abejoti, ar žmonių gyvenimas dėl to iš esmės pasikeis.

Antrosios pasakojimo iš Ganos sostinės Akros dalies klausykitės laidoje „Vienkartinė planeta“ pirmadienį, gruodžio 12 d., 16.05 val. per LRT RADIJĄ.

Kartojama antradieniais 04.05 val. ir sekmadieniais 06.30 val.

Autorė Vaida Pilibaitytė.

Pasakojimas parengtas Europos Komisijos lėšomis, įgyvendinant projektą „Žiniasklaida vystymuisi“.

https://www.facebook.com/vienkartine.planeta/

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...