captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Vienkartinė planeta“: apie elektroniką ir sąžinę

„Gera žinoti, kad tavo mobilusis telefonas pagamintas be kraujo“, – sako vilnietė Gintarė. Ji yra viena pirmųjų europiečių, prieš dvejus metus įsigijusi „Fairphone“ (angl. „Sąžiningą“) telefoną. Jo gamintojai – Olandijoje veikianti socialinė įmonė, kuri rūpinasi žmogaus teisėmis ir poveikiu aplinkai nuo žaliavų išgavimo iki atliekų sutvarkymo. Pats aparatas sukurtas taip, kad savininkas lengvai galėtų pakeisti sugedusias dalis ir telefonas tarnautų kuo ilgiau.
Gana yra viena iš šalių<br> kur nelegaliai eksportuojamos elektronikos atliekos. V. Pilibaitytės nuotr.
Gana yra viena iš šalių
kur nelegaliai eksportuojamos elektronikos atliekos. V. Pilibaitytės nuotr.

Technologijų žinovai kritikuoja esą nuobodų „Fairphone“ išorinį dizainą, senstelėjusią programinę įrangą ir palyginus aukštą kainą, bet giria pačią idėją. Etiškojo telefono naudotojų skaičius jau perkopė 100 tūkst. „Fairphone“ pelnė ne vieną apdovanojimą už socialiai atsakingą gamybą ir aplinkos apsaugą, turi pasaulyje pripažintą ekoženklą „Mėlynasis angelas“.

Kodėl kai kuriems žmonėms rami sąžinė nusveria telefono kameros pikselių skaičių? Taip pat laidoje pokalbis su bendrovės „Fairphone“ atstovais apie pačią idėją ir iššūkius, ją įgyvendinant.

Pabaigoje nusikelsime ten, kur apie elektronikos poveikį aplinkai susimąstoma ypač retai, bet jis jaučiamas kur kas skaudžiau. Ganos sostinėje Akroje jau du dešimtmečius veikia elektronikos atliekų laužynas, vadinamas viena labiausiai užterštų vietų žemėje.

„Vienkartinė planeta“ pirmadienį, lapkričio 28 d., 16.05 val. per LRT RADIJĄ. Kartojama antradieniais 04.05 val. ir sekmadieniais 06.30 val.

Autorė Vaida Pilibaitytė.

https://www.facebook.com/vienkartine.planeta/

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...