captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: šventieji kankiniai kelyje į krikščionišką Lietuvą

Šių dienų mokslininkų darbai vis dėlto patvirtina ištisus šimtmečius kurtos ir palaikytos pranciškonų kankinystės Lietuvoje tikroviškumą. Ir šiuose tyrimuose ne tiek svarbu išaiškinti gerus ar blogus veikėjus, bet atskleisti istorinę tiesą.
Prahos vyskupas Vaitiekus-Adalbertas. wikipedia.org nuotr.
Prahos vyskupas Vaitiekus-Adalbertas. wikipedia.org nuotr.

Kaip liudija kronikos ir kiti istoriniai šaltiniai, pirmųjų krikščionybės misionierių kelionės į baltų žemes baigdavosi išbandymu ugnimi.  Mirties nuosprendis sustabdė Prahos vyskupą Vaitiekų-Adalbertą, žymų katalikybės skelbėją vykusį į prūsų žemes. Tik po vokiečių vienuolio Brunono išbandymo ugnimi sutiko krikštytis pagonių valdovas Netimeras. Pirmosiose misijose aktyviais dalyvias ir dažnai net kankiniais tapdavo domininkonų bei pranciškonų vienuolijų atstovai. Kuklus rašto kultūros paplitimas Šiaurės Europos šalyse sąlygojo, kad mūsų istorinės žinios gana menkos apie brolių veiklą, apaugusios legendomis.

Šių dienų mokslininkų darbai vis dėlto patvirtina ištisus šimtmečius kurtos ir palaikytos pranciškonų kankinystės Lietuvoje tikroviškumą. Ir šiuose tyrimuose ne tiek svarbu išaiškinti gerus ar blogus veikėjus, bet atskleisti istorinę tiesą – juk  mūsų protėviai pagonybės laikais ne tik smurtavo, bet ir buvo imlūs Gerajai naujienai, tai pažangai, kuri lydėjo christianizacijos procesus.

Apie šventuosius kankinius kelyje į krikščioniškąją Lietuvą kalbėsime su istoriku Dariumi Baronu.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ lapkričio 30 d., penktadienį, 16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close