captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: ant proginės sidabrinės monetos – balinis vėžlys

Lietuvos bankas ką tik išleido kolekcinę 50 Lt monetą, ant kurios pavaizduotas į šalies Raudonąją knygą įrašytas balinis vėžlys. Ši moneta – jau šeštoji, skirta Lietuvos gamtai.
Selemono Paltanavičiaus nuotr.
Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Na štai, dar vienas ruduo, bent jau kalendorinis, baigiasi. Iškeliauja lapkritis, kurį visada tapatiname su ėjimu tamson. Šis buvo ne kitoks – nelepino saule, negąsdino ir blogais orais. Mes bent  jau dabar nerastume jam nė vieno blogo žodžio. Tai, ką lapkritis sukūrė, yra didelė dovana.        

Užvertus paskutinį lapkričio lapelį ruduo nesibaigia, todėl daug kas dar alsuos rudeniškai, gyvens rudens ritmu. Dažnai klausiame vieni kitų – ką iš tikro išsinešė ir ką mums palieka ruduo?  Tačiau jis nieko neišsinešė, nes jam nieko nereikės. Ruduo dirbo savo darbus, viską paruošė žiemai – vienus palydėjo kuo toliau nuo išbandymų, kitus užmigdė. Daug kas rudenį  baigė savo gyvenimo ciklą. Tačiau jie atgims pavasarį. Gamtoje kitaip negali būti.  

Tokiu metu Lietuvoje dar visai neseniai gyveno žvyrė arba baltasis tetervinas. Dabar jos neturime, nes per paskutinius kelis dešimtmečius žvyrės paplitimo pietinė riba pasislinko toli į šiaurę. Žvyrės tokiu metu jau būdavo pakeitusios plunksnų spalvą – pabalusios. Prof. Tadas Ivanauskas pirmame „Lietuvos paukščių“ tome aprašo žvyres, prieš 60 ir daugiau metų dar gyvenusias Šepetos pelkėje, Notygalės, Mitaučkių pelkėse, Aleknų balos pelkėje netoli Juodupės, pelkėse į rytus nuo Pabradės, net Taujėnų, Vigarų pelkėje prie pat Latvijos sienos. O gal ir dabar jas kas dar mato, stebi?

Tiesa, daugelis tų pelkių jau pražuvę, jų vietoje tyvuliuoja vanduo. Ežeru virto ir Novaraistis, esantis netoli Nemuno, Kazlų Rūdos miškų glūdumoje. Šiandien  klausytojai keliauja su tais, kurie atranda Nemuną – upę su jos apylinkėmis, piliakalniais, nepakartojamo grožio slėniu.         

Yra visiems įdomi naujiena: Lietuvos bankas ką tik išleido kolekcinę 50 Lt monetą, ant kurios pavaizduotas balinis vėžlys. Jos pristatymas vyko Kaune, Zoologijos sode, kur šiuo metu laikomi ir auginami iš dėčių, surinktų ant kelių (čia jos būtų pražuvusios), išperinti vėžliukai. Ši moneta – jau šeštoji, skirta Lietuvos gamtai. Ją sukūrė žinomas skluptorius profesorius Gediminas Karalius. Iki šiol buvo pagamintos monetos su liepsnotąja pelėda, lūšimi, kamane, lietuvine naktižiede, vijūnu, dabar – su baliniu vėžiu.  

Laidos rengėjai klausytojus kviečia keliauti į gamtą, bet – pirmiausiai reikia įrengti lesyklas paukščiams ir į jas papilti lesalo. Iki susitikimo gamtoje – mūsų visų namuose.  

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, lapkričio 24 d., 06.30 val. ir antradienį, lapkričio 27 d., 20.30 val. per LRT RADIJĄ.

 

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close