captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gimtoji žemė“: kodėl mažėja Lietuvos sunkiųjų veislės arklių?

Marijampolės rajono Kūlokų kaime ūkininkaujantis Juozas Bekampis žinomas šalyje Lietuvos sunkiųjų arklių veislės propaguotojas, vadovavęs augintojų asociacijai, dabar, beveik perpus sumažinęs bandą, turi  tik pusšimtį arklių.
Lietuvos sunkiųjų veislės arklių augintojas Juozas Bekampis.
Lietuvos sunkiųjų veislės arklių augintojas Juozas Bekampis.

Lietuvos sunkieji – darbinių arklių veislė, išvesta XIX a. pabaigoje, buvusi labai populiari, bet dabar jau, galima sakyti, nykstanti. Kodėl mažėja Lietuvos sunkiųjų arklių, kuo jie ypatingi ir kiek kainuoja?  Paaiskins patyręs arklių augintojas Juozas Bekampis.

Panevėžio krašte geros sąlygos žemdirbystei ir tradiciniam ūkininkavimui, todėl rasti alternatyvių veiklų žemės ūkiui nėra paprasta. Ramygalos miestelyje toks pavyzdys yra, tai – malkų ruošimo ir medienos baldų pramonei tiekimo įmonė „Vytėja“. Joje darbo turi apie 20 vietos ir apylinkių gyventojų, per dieną paruošiama 24 kubiniai metrai malkų, kurios kraunamos į stogines džiovinti ar tiesiog paliekamos kieme. Beveik visa produkcija parduodama Vakarų Europos šalyse. Įdomu, kad vokiečiai mėgsta alksnį, danai perka uosio ir ąžuolo malkas, belgai – beržo, uosio, ąžuolo. Nors dabar ne malkų pirkimo sezonas, bet realizuoti rudenį problemų nebūna. Apie malkų gamybos ypatumus ir alternatyvaus verslo kaime specifiką pasakoja verslininkas Vytautas Navikas. 

Ketvirtadienio laidoje pasakojome apie Povilenskių šeimos pasirinkimą iš Vilniaus persikraustyti į Arklėnų kaimą ir jame kurtis naujam gyvenimui. Pradžioje darbšti šeima laikė gyvulių, dirbo žemę ir tai padėjo išgyventi nelengvus laikus. Dabar, praėjus beveik 20 metų, padėtis pasikeitė, nes tėvai tautodailininkai paskatino vaikus domėtis amatais. Bene daugiausia įtakos turėjo vyriausiajam sūnui Dominykui, kuris didžiąją dalį gyvenimo paskyrė kalvystei. Jis sodyboje, buvusiose tvarto patalpose, įsirengė kalvę ir dabar jau gana žinomas savo amato meistras. Labai padėjo mokslai Dailės akademijoje. Nuo rudens Dominykas Povilianskis savo kalvę turės ir Švedijoje.

Ved. Arvydas Urba.

„Gimtoji žemė“ – penktadienį, liepos 8 d., 06.07 val. per LRT RADIJĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...