captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Radijo dokumentika“: kas yra normali šeima?

Lietuvoje ir visame pasaulyje vis dažniau tenka išgirsti šį klausimą.

Sprendžiant iš reklamų bei metų šeimos rinkimų kandidatų nuotraukų, tokia šeima vis dar įprasta laikyti sutuoktinius – vyrą su žmona ir jų vaikus. Populiarus ir posakis, kad „vyras – šeimos galva, o moteris – kaklas“. O kaip apibūdinti vienišą mamą su vaikais? Kartu gyvenančią vyrų porą? Kas lemia mūsų nuostatas apie tai, kas yra įprasta ir priimtina?

„Arba žmonės jaučiasi šeima, taip, kaip ją supranta, arba nesijaučia“, – sako po skyrybų vienas du sūnus užauginęs Virginijus ir priduria, kad šeimos jausmo teisiniais apibrėžimais nusakyti neįmanoma.

Nepaisant to, tai daryti bandoma. 2008 m. Seimas patvirtino Valstybinę šeimos koncepciją, kurioje šeima apibrėžiama kaip susituokusi pora su vaikais ar be jų. Tačiau Konstitucinis Teismas išaiškino, kad tai prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.

„Konstitucija turi būti skirta visiems, ne tiktai tam tikrai daugumai“, – pabrėžia prof. Vytautas Mizaras iš Vilniaus universiteto. Nepaisant to, atsirado siūlančių keisti Konstituciją ir tvirtai susieti šeimos sampratą su vyro ir moters santuoka.

Tuo metu tyrimai rodo, kad realybė yra kitokia jau daugiau kaip 20 metų. Šiandien apie 80 proc. porų bendrą gyvenimą pradeda nesusituokę. 2014-aisiais susituokė net daugiau porų nei metais prieš tai. Tačiau skyrybų skaičiumi Lietuva pirmauja Europos Sąjungoje – išyra beveik kas antra santuoka. Lietuvoje įsigaliojęs Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas atskleidė neregėtus smurto šeimoje mastus.

„Nėra jokio indėlio, jokio investavimo į jauną žmogų“, – teigia Birutė Obelenienė, Vytauto Didžiojo universiteto Katalikų teologijos fakulteto Santuokos ir šeimos studijų centro docentė. „Jie gyvena taip, kaip gyvenasi, kaip visi gyvena, bet nieko nedaroma, kad kažką truputi pakeistų, ir todėl jie gyvena taip atdaromis durimis, visiškai nemėgindami įsipareigoti.“

Ar įmanoma ir reikia reguliuoti tai, kas yra ir kas nėra šeima? Kaip atsiranda vadinamosios „tradicinės“ šeimos suvokimas? Kaip gyvena šeimos, kurioms klijuojama „netradicinės“ šeimos etiketė? Su kokiais iššūkiais susiduria socialiai pažeidžiamos šeimos? Ką apie visa tai galvoja vienišiai?

Klausykitės pasakojimų apie tai naujame radijo dokumentinių laidų cikle, kurio pirmoji laida bus transliuojama sekmadienį, gegužės 15 d., 11.05 val. per LRT RADIJĄ.

Laidos bus kartojamos antradieniais „Ryto garsuose“ 09.30 val.

Aut. Indrė Urbaitė.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...