captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Kultūros savaitė“: ar jaučiamės laisvai kalbėdami lietuviškai?

„Stokojame kalbinio sąmoningumo ir per mažai žiūrime į realią vartoseną. Iš to atsiranda ir griežtos normos, baimės ir neigiamos visuomenės reakcijos. Norėčiau daugiau kalbinės tolerancijos“, – sako kalbininkė profesorė Meilutė Ramonienė.
Kalbininkė profesorė Meilutė Ramonienė. vu.lt nuotr.
Kalbininkė profesorė Meilutė Ramonienė. vu.lt nuotr.

„Ši daina gimė labai spontaniškai – tai buvo mūsų iššūkis, mūsų reakcija į tuos įvykius. Negalėjome likti nuošaly, norėjome išreikšti savo poziciją ir viltį, kad viskas bus gerai“, – sako Maskvoje gyvenanti pedagogė, dainininkė Roma Jadinskaja, drauge su  populiaria rusų grupe „Lunaparkas“ iškart po tragiškų sausio įvykių 1991-aisiais sukūrusi dainą „Sninga“. Laidoje  nuskambės dainos premjera.

„Viliuosi, kad kokiam nors asmeniui tas ar tas tekstas gali suteikti džiaugsmo. Kaip bangos ritasi naujos skaitytojų kartos. Gal ir tarp jų atsirastų koks dvasinis sąjungininkas?“ – rašė Alfonsas Andriuškevičius, kurio poezijos rinkinys „Beveik visi eilėraščiai“ išrinktas kūrybiškiausia praėjusių metų knyga.

Užsienio kultūros apžvalgoje prisiminsime penktuoju bitlu laikomą George'ą Martiną. Taip pat sužinosite, kokių pastangų reikia sukurti tapybinį filmą apie Vincento van Gogho gyvenimą ir mirtį.

„Nepaisant gerų dalykų aukštojo mokslo sistema darėsi vis nelankstesnė, neradom atsakymo, kiek universitetų mums reikia, kaip finansuoti aukštąjį mokslą. Apie 1995-uosius įvyko sistemos revanšas – ji pradėjo vienodinti universitetus. O tai nususino mūsų akademinį gyvenimą“, – į atkurtos valstybės aukštąjį mokslą komentare žvelgia filosofas Leonidas Donskis.

„Mane įkvėpė žymiausio Edvardo Muncho kūrinio „Šauksmas“ pagrobimas. Pamatęs užsimaskavusius vagis, supratau, kad ši istorija labai tinkama parodyti vaikams, jog menas vertingas. Kam kažkas taip rizikuotų vogdamas bevertį daiktą?“ – kaip atsirado Norvegijoje tarp jaunimo populiari knygų serija „Meno detektyvai“ pasakoja autorius Bjørnas Sortlandas, viešėjęs Vilniaus knygų mugėje. Kaip įdomiai rašyti apie meną?

Kodėl pastaruoju metu kyla nemažai įtampų tarp kalbą norminančių kalbininkų ir visuomenės? Įsileisti tarptautinius žodžius ar surasti savo kalbos atitikmenis? Ar kalba spėja paskui mintį? Apie tai laidos dalyje „Sėskim ir pakalbėkim“ diskutuosime su kalbininke prof. M. Ramoniene, rašytoju Donatu Petrošiumi ir menotyrininku, eseistu Ernestu Parulskiu. 

Ved. Raminta Jonykaitė.

„Kultūros savaitė“ – kovo 12 d., šeštadienį, nuo 09.05 iki 11.00 val. per LRT RADIJĄ.

Laida kartojama kovo 13 d. 00.05 val.

http://www.facebook.com/#!/pages/Kult%C5%ABros-savait%C4%97/231824880244882

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close