captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Sodai“: užburiantis retų augalų žiedų grožis ir nauda

Vėsoka pavasario pradžia dar negali džiuginti žydinčiais augalais, tačiau oranžerijose galima pasidžiaugti įvairiaspalviais ir įdomiais žiedais.

Lietuvos edukologijos universiteto oranžerijoje yra apie 800 skirtingų augalų iš įvairiausių pasaulio kraštų. 200 kvadratinių metrų plote visada šilta vasara, reikalinga atogrąžų augalams. Įspūdingais žiedais vilioja chamedorėja, karališkosios begonijos, katlėjos. Įdomūs fikuso žiedai, retai kur pamatysi žydinčias žvakūnes, beloperones. Kuo ypatingi žydintys augalai, kuo jie gali būti naudingi? Pasakos Lietuvos edukologijos universiteto Biologijos katedros vyresnioji botanikė Teresė Jokšienė.  

Kovo ketvirtoji – ypatinga diena, Kazimierinės. Tačiau iki krikščionybės ši diena buvo vadinama kovarnių diena, skirta pavasariui pašlovinti, nes šiuo metu parskrenda kovarniai, dairomasi jau ir kitų pavasario pranašų. „Sodų“ laida pasidairys pavasario pranašų, suprantama, tarp augalų – gamtoje: miškuose ir pievose, soduose ir sklypuose. Juk visi, be abejonės, laukiam „didžiojo sprogimo“ gamtoje, kuris lyg ir neskuba. Taigi, tuo maloniau bus pasidairyti tikrų pavasario pranašų – paprastai po žiemos natūraliai gamtoje ar soduose, darželiuose priešais namus pirmieji žiedus skleidžia augalai vadinami efemerais. Tai pasaulyje paplitę, trumpai gyvenantys vienmečiai augalai – scylės, žydrės, sniegžydrės, eleborai ir kt. Ar jau galima jų rasti gamtoje, kaip atpažinti ir kuo efemerai ypatingi?  Konsultuos VDU Kauno botanikos sodo vyriausiasis kolekcijų kuratorius Kęstutis Obelevičius.

Ved. Arvydas Urba.

„Sodai“ – penktadienį, kovo 4 d., 12.12 val., laida kartojama 21.08 val. per LRT RADIJĄ.

Kontaktai:  sodai@lrt.lt ; (8-5) 236 30 01; 868657248

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...