captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija": Jono Basanavičiaus meilės istorija

Gabriela Eleonora Mol buvo vienas svarbiausių žmonių Jono Basanavičiaus gyvenime. Su savo būsimąja žmona jis susipažino 1883 metų rudenį Prahoje.
Jonas Basanavičius su žmona Gabriela Eleonora Mol-Basanavičiene apie 1885 m.
Jonas Basanavičius su žmona Gabriela Eleonora Mol-Basanavičiene apie 1885 m.

Jono Basanavičiaus vardas įsitvirtinęs mūsų atmintyje ir istoriografijoje. Ši Lietuvos valstybei nusipelniusi asmenybė tartum pastatyta ant postamento ir be kelių esminių jo biografijos faktų, sustiprinančių jo kaip valstybės veikėjo įvaizdį, nedaug ką galėtume papasakoti. Ir tai nestebina, nes dauguma net mokslinių tyrinėjimų remiasi vienu šaltiniu – išsamia Jono Basanavičiaus biografija, paties parašyta 1922 metais. Joje pateikiami duomenys dažnai papildomi archyvine medžiaga, korespondencija ir išlikusiais atsiminimais. Bet kartais to nepakanka. Kaip pavyzdžiui, apie Basanavičiaus Prahos laikotarpį ir šeimos sukūrimo aplinkybes jo biografijoje žinių menkai. Ir štai čia itin įdomiu šaltiniu tampa Basanavičiaus žmonos dienoraštis ir laiškai, kuriuos, beje, pats Basanavičius mėgo cituoti. Gabriela Eleonora Mol buvo vienas svarbiausių žmonių jo gyvenime ir jos tekstuose iškyla iki šiol mums mažai pažįstamas vyras, pamatome jų santykių emocinę pusę, aiškiau galima suprasti vienus ar kitus poelgius, veiksmus.

Laidoje apie J. Basanavičiaus veiklą ir meilės istoriją, užgimusią Prahoje, pasakoja Vaidas Šeferis, Lituanistikos studijų centro Brno universitete mokslo darbuotojas.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ – vasario 12 d., penktadienį, 16.05 val. per LRT RADIJĄ.

Laida kartojama vasario 12 d. 20.20 val. ir vasario 13 d. 04.05 val.

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close