captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: išlydime dar vieną sausį

Mes nepamiršome, koks sausis buvo – gana šaltas, baltas, bet – labai žiemiškas ir malonus. Dėl jo nevargome, visi keliai buvo pravažiuojami, užšalo ežerai.
Danielius.
Danielius.

Prisimename ne tik labai šiltą sausį ir visai nežiemišką gruodį, bet ir amerikiečių spėliojimus apie sausio charakterį. Daug kur buvo rašoma, kad jie prognozavo mums labai šiltą mėnesį... daug šiltesnį, nei paprastai. Iš to nieko nesigavo, lyg nėra kuo stebėtis – paprasti mūsų pačių gamtos ženklai yra daug iškalbingesni ir tikslesni. Todėl – gal geriau mes patys prognozuokime savo orus?

Sausis baigiasi baloje. Pirmadienį barsukui neliko nieko kito, kaip tik paskelbti išvadą – žiemai laiko likę nedaug. Tądien saulės niekur nebuvo, barsukas nematė savo šešėlio, tad kitaip pasielgti negalėjo.

Lietuvoje zylės aktyviausiai gieda miestuose, prie mūsų namų ten, kur yra lesykla, kur jos sočios. Dar tikrai nenustokime paukščių lesinę, gal tik po mažesnę saujelę saulėgrąžų papilkime. Tačiau jau metas kalti ir kelti inkilus – paukščiai juose galės nakvoti, o pavasarį juose suks lizdus ir perės.

Iš savo žiemaviečių jau kyla ar tuoj pakils gandrai. Toks žinojimas mums labai svarbus, nes jau dabar reikia žvalgytis į jų lizdus. Gal jie sugriuvę, gal stogas ar šakos, ant kurių jie yra, nesaugios. Dabar reikėtų tvarkyti lizdus ir ruoštis gandrų sutiktuvėms.

Gandrai parskris, vieni juos sutiks su džiaugsmu, kiti lyg piktą daiktą užantyje slėps pagiežos žodžius, kartos, kad gandrai sunaikina tiek daug gyvūnų. Iš tikro, jie nėra vegetarai. Tačiau ką galime pakeisti mes? Jau ne kartą kalbėjome, kad kiškiukus, kurapkų jauniklius ne tik nuo gandro, bet ir nuo kitų paukščių ar žvėrių gali išgelbėti, apsaugoti laukų želdinių juostos. Europos kraštovaizdis tiesiog mirga tokiais želdiniais. Kodėl mes norime neįmanomo, o patys nieko nedarome?

Žmonės prie kelio stebėjo ir nufilmavo danielius. Ar šių žvėrių turime daug? Kas jie? Apie tai laidoje pasakoja medžioklėtyros specialistas Algimantas Kamičaitis, kuris parengė ir išleido knygą apie danielius.

Gavome laišką ir apie stumbrus. Panevėžio rajone po Kalėdų įvyko nelaimė: stumbrų banda išėjo ant kelio, automobilis susidūrė su vienu žvėrim. Stumbras žuvo, automobilis sugadintas, žmonės sužaloti. Šis įvykis buvo aprašytas spaudoje. Iš tikro – didelis rūpestis, kaip ten laikosi avariją patyrę žmonės. Laiško autorius nerimauja: kur panaudota žuvusio stumbro mėsa, ragai ir kailis? Kad daugiau nebūtų tokių klausimų, atsakome: pasiteiravę sužinojome, kad po avarijos stumbro mėsa veterinarijos gydytojų pripažinta netinkama maistui ir utilizuota, kailis, galva keliaus į muziejų.

Laidoje taip pat pasakosime apie nuo vasario 1 d. įsigaliojančią naująją taros supirkimo tvarką, skaitysime klausytoijų laiškus.

Laidos autoriai Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadieniais 06.30 val. ir antradieniais 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...