captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: Lietuvoje laikas prieš patį Pusiaužiemį

Pusiaužiemis, mūsų supratimu, yra lyg ne vietoje, per daug pasislinkęs pavasario pusėn. Tačiau mūsų protėviai buvo kur kas pastabesni už mus, o žiemos seniau trukdavo tikrai ne trejetą ir net ne ketvertą mėnesių, o ilgiau, todėl turime sutikti su tokia jo data.

Pusiaužiemio dieną barsukas išlenda iš urvo, kuriame, sako, nuo rudens miegojo gulėdamas ant vieno šono, apsižvalgo... Jei diena būna saulėta ir išlindęs iš urvo barsukėlis pamato šešėlį, lenda atgal ir gulasi ant kito šono – toks jo elgesys lemia dar gana ilgą ir nelengvą antrąją žiemos pusę. Na, o jeigu nei saulės, nei šešėlių nebus, barsukas sugrįš atgal, gulsis ant to paties šono, nes žiemos nedaug belikę. Tačiau jūs ir patys pažiūrėkite, kaip atrodys orai, ir nuspręskite, nes barsuko laukti prie urvo, kai net nežinai, kur jis miega, būtų labai sunku...

Vis labiau abejojame, ar sulauksime tikros žiemos. Vasaris, tiesa, gali atnešti pūgas, gali sujaukti mūsų kelionių automobiliais planus. Tačiau tam ir yra žiema. Tik šiemet iš jos mes mieliau lauktume ne tiek šėlimo ir blaškymosi, kiek sniego. Paklausite – o kiek to sniego reikia? Kol kas vandens poreikis yra toks didelis, kad jo dar ilgai trūks.

Dar negirdime pranešimų apie vandens bestuburių ir žuvų dusimą. Bet sekliausiuose, pelkėtuose ežeruose, tvenkiniuose, tokia situacija gali kilti bet kada. Kaip tam ruoštis, laidoje pasakoja  Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vedėjas Vilmantas Graičiūnas.

Baigėsi vilkų medžioklės sezonas. Nuo spalio vidurio buvo leista sumedžioti 60 vilkų, dalis šio limito buvo skirta nuo pilkųjų labiausiai nukentėjusioms savivaldybėms, kita dalis teko visoms likusioms. Deja, ne visi, rudenį kalbėję apie poreikį reguliuoti vilkų populiaciją, pasinaudojo tokia galimybe. O dabar laukiame vilkų ir lūšių apskaitos, kuriai reikia sniego, taigi – ji turėtų įvykti dar vasarį.

Vilkų ir lūšių apskaitos bus atliktos vėliau. Dabar Lietuvos ornitologai skaičiuoja žiemojančius paukščius. Apie jų apskaitas laidoje pasakoja ornitologas Saulius Rumbutis.

Taip pat skaitysime klausytojų laiškus apie gerves, jūrinius erelius ir širšes. Žodžiu – ką išgirsite, viskas bus iš gamtos, mūsų namų.

Laidos autoriai Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadieniais 06.30 val. ir antradieniais 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...