captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija": kaip čekai susidomėjo lietuviais ir lietuvių kalba

Lietuva ir Čekija – kas jungia ir skiria šias šalis? Ryškiausias bendros istorijos vardiklis – tai krikščioniškas tikėjimas ir švietimas, kurie tiesė tiltus jau ankstyvaisiais viduramžiais.
Prahos Baltistikos centro mokslinis darbuotojas<br> lituanistas hab. m. dr. Ilja Lemeškinas.
Prahos Baltistikos centro mokslinis darbuotojas
lituanistas hab. m. dr. Ilja Lemeškinas.

Lietuvai priėmus krikštą kartu su tikėjimu skleidėsi kultūros ir mokslo dvasia. Istorinė asmenybė čekas šv. Adalbertas Vaitiekus Prahiškis, vyskupas ir misionierius, atvėrė kelią Lietuvos atėjimui į krikščioniškąją Europą. Naujakrikščių žemėje Katalikų bažnyčios laukė nemaži sunkumai: nauja kalbinė ir kultūrinė aplinka, abejingos, o neretai ir atvirai priešiškos vietos gyventojų nuostatos dėl naujojo tikėjimo.

Laidoje pristatysime asmenybes, kurių dėka vyko europizacijos procesai: Lenkijos karalienės Jadvygos nuopelnus steigiant kolegiją LDK studentams Prahoje, o taip pat čekų jėzuitą, tėvą Baltazarą Hostonskį, Vilniaus akademijos įkūrėją. Į čekų filologinio mokslo akiratį Lietuva bei lietuvių kalba pateko 1587 m., kai pasirodė Motiejaus Benešovskio čekiškų žodžių knygelė, paaiškinanti, iš kur jie yra kilę ir kokia jų prasmė. Aptarsime tas aplinkybes, kurių dėka XIX amžiuje atsirado didžiausias čekų susidomėjimas lietuvių tauta ir kalba.

Apie visa tai laidoje kalbės lituanistas hab. m. dr. Ilja Lemeškinas, Prahos Baltistikos centro mokslinis darbuotojas.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ – sausio 22 d., penktadienį, 16.05 val. per LRT RADIJĄ.

 Kartojama sausio 22 d. 20.20 val. ir sausio 23 d. 04.05 val.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...