captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: Lietuvoje jau antroji kalendorinės žiemos pusė

Iki Pusiaužiemo liko dar 10 dienų, o diena tapo ilgesnė net 40 minučių. Tai tikrai nemažai ir, kas yra smagiausia, tą mes jau galime matyti, ypač giedriomis dienomis.

Vėl sugrįžus šalčiams, mes jau neabejojame žiema. Ji neblogai pasidarbavo ir bus prisiminta pavasarį ir vasarą, nes nemažai sodo medžių, dekoratyvinių krūmų, gėlių, net pasėlių gali neatgyti. Tiesa, turime žinoti, kad taip įvyko ne mūsų, ne vietiniams augalams, o įvežtiems. Kai kurie tokie augalai Lietuvoje (ypač rytinėje jos dalyje) taip ir gyvena – kas keletą metų nušąla jų antžeminės dalys ir gyvos išlieka tik šaknys, šakniasiebiai, gumbai. Vietiniams augalams tokio pavojaus nėra, nors jie taip pat buvo jau kitokie, nei turėtų būti žiemą. Ypač pasikeitė lazdynų žirginiai – jie tapo šviesesni, ne kieti (kaip žiemą), bet labiau papurę, minkštesni. Dar nežinia, kas ten jų viduje įvyko stojus šalčiams, ar pavasarį jie išsprogs ir kaip visada barstys žiedadulkes.

Šaltis nuo ledo nubaidė vandens paukščius – daug kur ledo storis daugiau kaip 20 centimetrų, ir net stiprus atlydys nesugebės jam nieko padaryti. Tačiau toks ledas tapo palaima žvejams. Ant ežerų jie praleidžia begalę laiko, o Kuršių marios dabar virsta savotiška stintautojų meka, kur savaitgaliais suplūsta dešimtys tūkstančių žmonių. Mažos sidabražvynės žuvelės, kvepiančios agurkėliais, vilioja taip, kad atsiranda net savotiški taksi, vežiojantys po marias, gimsta nauji žiemos verslai. Žinoma, žuvų ištekliams tokia žvejyba tikrai neturi jokios įtakos.

Žvejoti galima ne tik Kuršių mariose. Nuo sausio 15-osios vėl galima žvejoti vėgėles, nes šventas jų neršto metas baigėsi.

Sausio viduryje turime ypatingą progą – visiems mūsų klausytojams galime priminti, kad prieš 110 metų sausio 13 dieną gimė Lietuvos gamtosaugos patriarchas, žmogus, su kuriuo siejame šiandieninės aplinkos ir gamtos apsaugos pradmenis, Viktoras Bergas. Laikas mus vis tolina nuo dienų ir nuo žmonių, kurie su juo buvo dirbę, kurie gali prisiminti jį – tikrą ir gyvą, paskendusį viename rūpestyje – kaip gamtą išsaugoti, apginti, nežiūrint į aplinkos žmonių nuomones, nuotaikas ir nusiteikimus. Laidoje apie Viktiorą Bergą pasakoja visą gyvenimą gamtosaugai skyręs Gediminas Tursa.

Dabar gyvename taip, lyg Naujųjų metų nebūtų buvę – visi vėl panirome į savo darbus, savo reikalus. Bet 2015-ieji dar nėra taip toli, kad juos pamirštume. Todėl laidoje kalbėsime apie tai, kokie jie buvo paukščių žieduotojams, kaip juos vertina Ventės rago ornitologai, pagaliau iki vieno suskaičiavę visus paženklintus paukščius. Apie tai pasakoja Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys.

Paskelbsime dar tris konkurso nugalėtojus, skaitysime laiškų ištraukas. Visa, ką girdėsite laidoje, yra apie gamtą ir apie mus.

Laidos autoriai Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadieniais 06.30 val. ir antradieniais 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...