captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“

Vasara – žavingas metų laikas: trys smagūs jos mėnesiai yra atgaiva, kurios mums turi pakakti visus metus, taigi – iki kitos vasaros. Mes retai kada prisimename prieš daug metų buvusį rudenį, tačiau vasaras – visada. Matyt, jos to vertos.

Vasara – žavingas metų laikas: trys smagūs jos mėnesiai yra atgaiva, kurios mums turi pakakti visus metus, taigi – iki kitos vasaros. Mes retai kada prisimename prieš daug metų buvusį rudenį, tačiau vasaras – visada. Matyt, jos to vertos.

Svarbus vasaros įvykis gamtoje – varnėnų darbymetis, nes augantiems jaunikliams maitintis tėvai turi plušėti keliolika valandų. Tačiau dar diena, kita, ir šie jų darbai baigsis – jaunikliai turi palikti inkilus. Beje, daugelis vadų jau išskrido, jų pulkelius galima pamatyti ant šviežiai nupjautos žolės. 

Tačiau ne tik varnėnai vasaros pradžią taip sutiko. Prieš trejetą dienų Šalčininkų rajone, Merkyje, plaukiojo antis klykuolė su ketvertu pūkuotų ančiukų. Prieš savaitę tarėmės, kaip padėti antims klykuolėms, patekusioms į kaminus. Pasirodo, kai kas ten nepakliuvo ir sugebėjo išperėti...

Dar vienas vasaros pradžios ženklas – drevėse kiksintys geniai – tai ne suaugusių paukščių, o jauniklių skleidžiamas garsas. Šiuo metu surasti genio drevę paprasta – išgirdai monotoniškai kiksinčius geniukus ir žinai, kur yra jų namai. Žinoma, toks atvirumas gali būti pavojingas. Juk plėšrūnai, kad ir kiaunės, tokius lizdus gali surasti labai lengvai. Tačiau gamtoje nieko neapgalvoto nebūna. Genių uokso sienos storos, landa siaura, o pati drevė gili – kiaunė savo letena jos dugno tikrai nepasieks.

Vasaros pradžia dažnai atrodo kaip šventė. Tačiau visi gamtos vaikai vargu ar taip galvoja. Jie užimti darbais. Tačiau mes galime švęsti. Štai ką tik šventėme Sekmines. Ko gero, tik vieną kartą metuose, per Sekmines, karvės būdavo papuošiamos, išgenamos anksti, o šeimininkas ar kaimynas jas paganęs skubėdavo į namus – čia laukdavo šventinis sūris...

Tradicija tapo ir Aplinkosaugos dienos minėjimas. Su ja laidos rengėjai sveikina  visus, dirbančius aplinkos ir gamtos apsaugos baruose.

Vasaros pradžioje, 1970 birželio pirmąją, mus paliko profesorius Tadas Ivanauskas. Profesorių amžinon kelionėn tada palydėti susirinko pusė Lietuvos. Tik tuometinių šalies vadovų nebuvo.. Netiko jiems profesorius. Tiesus buvo, sakė tai, ką žinojo. O gal kažkam nepatiko tai, kad jis paliko tokį palikimą – ne lentynoje padedamą, ne banke užrakinamą, o padovanotą visiems. Jis kartu su kitais inteligentais kūrė Kauno universitetą, paliko gerą šūsnį knygų, įsteigtus Žuvinto rezervatą, Ventės rago žiedavimo stotį, Kauno zoologijos muziejų ir zoologijos sodą. Laidoje kalba Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis ir Lietuvos zoologijos sodo darbuotoja Rasa Jautakienė.

Taip pat sužinosite, kaip iš sodybų išnešti angis, kaip padėti iš lizdų iškritusiems gandriukams.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadieniais 06.30 val. ir antradieniais 20.20 val. per Lietuvos radiją.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...