captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: Lietuvoje paskutinės rudens dienos

Didžiausia staigmena, kuri iš tikro nebuvo nelaukta ir netikėta, tapo pirmasis šių metų sniegelis. Jis iškrito kaip ir visada paskutiniąją lapkričio dekadą ir buvo vadinamas ne sniegu, bet krituliais. Lietuva – didelė šalis. Iš tikro, ne visi matė tą naują baltą gamtos spalvą. Jos neregėjo Kuršių nerijos gyventojai, ir kitur ji buvo vos regima. Gi apie Kauną laukai kai kur buvo lygiai balti. Taigi – gražu, balta, bet ne šalta.
Mariaus Abramavičiaus nuotr.
Mariaus Abramavičiaus nuotr.

Dar ne laikas šalčiui, šis sniegas turi labai svarbią misiją – priminti apie žiemą. O drėgmės ištroškusiai žemei šis sniegelis yra kur kas vertesnis už lietų. Dabar, kai vanduo garuoja labai neintensyviai, visas tirpsmo vanduo tenka dirvai, nes susigeria čia pat, niekur nesrovendamas.                

Dar prieš pirmąjį snaigenimą žvalgėmės į žydinčius augalus, stebėjomės tuo ir žavėjomės. Bet ir dabar ant augalų  galima rasti krutančių vorų, vabzdžių. Pasižvalgykite keliaudami po gamtą – tikrai surasite. O laidoje apie tai pasakos gamtos mokslų daktaras Henrikas Ostrauskas.

Prieš pat snaigenimą kaimuose teko matyti dabar gana retą vaizdą – želmenų laukuose ganomas avis ir veršelius.  Suvalkijoje taip darydavo seniau, bet tik dirvai įšalus. Toks ganymas želmenims nepakenkia. Kai ruduo užtrunka ir želmenys tampa labai vešlūs, žiemą jiems kyla grėsmė – gali iššusti po sniegu. Pavasarį želmenys kyla iš naujo, tad šiemetiniai yra nesvarbūs, jie buvo reikalingi tik javams įsišaknyti.

Prasideda vadinamos pelėdų ir vilkų naktys. Prieš porą dienų žinojome, kad Lietuvoje per šį sezoną, kuris prasidėjo spalio 15-ąją, jau sumedžiotas 41 vilkas, iš jų 6 – Ignalinos rajone, po 3 Rokiškio ir Vilkaviškio. Visas šio sezono limitas – 60 vilkų.

Mūsų laidų klausytojas inžinierius, medžiotojas Vytautas Gaulia iš Suvalkijos pranešė apie įdomų žąsų stebėjimą. Jis lapkričio 21 dieną didelį pulką stebėjo Suvalkijos pakrašty, ten kur Šelmenta įteka į Šešupę – paukščiai skubėjo pietvakarių link. Atrodytų – įdomus stebėjimas, nes žąsys skrido gana vėlai... Tačiau yra dar vienas įdomus faktas – kitą dieną daug kur jau pradėjo kristi snaigės, net visai įsisnigo. Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis patikino, kad ir Žuvinte laikosi apie 2 000 žąsų. Vadinasi, jos dar neskuba.

Laidoje skaitysime klausytojų laiškus, kalbėsime apie lesyklas. O iš Bavarijos gamtininkai praneša apie neįprastai šiltą lapkritį. Čia dar nemiega ežiai, į pietus neskrenda čia apsistojusios baltosios kielės, raudonuodegės. Liepsnelės gieda lyg pavasarį, suokia juodieji strazdai. Bavarijoje paprastai būna nuožmios ir sniegingos žiemos, nes čia pat Alpės. Įdomu, kaip bus šiemet?  

Laidos autoriai Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, lapkričio 28 d., 06.30 val. per LRT RADIJĄ.

Laida kartojama antradieniais 20.20 val. ir trečiadieniais 04.05 val.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...