captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Vienkartinė planeta“: apie bites ir žmones

Valstybės kontrolė skelbia, kad nykstančios ūkinių gyvūnų rūšys beveik nesaugomos, o informacija apie Lietuvos vietines bites apskritai nerenkama. Spalio pabaigoje paviešintoje audito ataskaitoje kontrolieriai konstatuoja, kad nepaisant to, jog vietinės bitės yra įrašytos į saugomų ūkinių gyvūnų sąrašą, tam užtikrinti nesiimama jokių veiksmų. Lietuvos bitininkų tai nestebina.

Lietuvos bitininkų sąjungos viceprezidentas doc. dr. Algirdas Amšiejus sako, kad vietinės bitės Lietuvoje jau seniai išnykusios – jas išstūmė darbštesnės, ne tokios piktos, bet mažiau prie mūsų klimato prisitaikiusios bitės iš Balkanų regiono.

Specialistai skambina pavojaus varpais, kad ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje bitės nyksta dėl klimato kaitos, sunaikinamų gamtinių buveinių ir žemės ūkyje naudojamų cheminių medžiagų. Nyksta ir pati bitininko profesija.

Nevyriausybinių organizacijų teigimu, vis daugėja įrodymų, kad žemės ūkyje naudojamos cheminės medžiagos kenkia ne tik aplinkai, bet ir žmonių sveikatai. Tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Europos moterys bendros ateities vardan“ (angl. Women in Europe for the Common Future) duomenimis, pesticidai ir biocidai sudėtyje turi hormoninę sistemą trikdančių medžiagų ir todėl yra pavojingi gyvūnams ir žmonėms. Tačiau patvirtinti kriterijus, kurie apibrėžtų tokias medžiagas ir leistų apriboti jų naudojimą rinkoje, Europos Sąjungos lygiu delsiama. Cheminių medžiagų specialistė Alexandra Caterbow tai sieja su pramonės daromu spaudimu Europos Komisijai.

Pasakojimai ir pokalbiai apie bites ir žmones laidoje „Vienkartinė planeta“ pirmadienį, lapkričio 9 d., 16.05 val. per LRT RADIJĄ.

Kartojama antradieniais 04.05 val. ir sekmadieniais 06.30 val.

Vedėja Vaida Pilibaitytė.

https://www.facebook.com/vienkartine.planeta

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close