captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Iš radijo aukso fondo“: režisierius Vladas Limantas

Mūsų fonduose saugomas unikalus  įrašas – 1956 metais Vlado Limanto režisuotas spektaklis „Pas dangaus vartus“, sukurtas pagal  Vinco Krėvės apysaką „Raganius“. Girdėsime restauruotą šio spektaklio įrašą.
Režisierius Vladas Limantas. G. Žilinsko (ELTA) nuotr.
Režisierius Vladas Limantas. G. Žilinsko (ELTA) nuotr.

Režisierius Vladas Limantas – unikali ir įdomi asmenybė. Jo kūrybinė biografija prasidėjo 1944-aisiais: vaidino Vilniaus „Vaidilos“ teatre, vėliau Vilniaus dramos teatre. 1952 m. baigė režisūrą A. Lunačiarskio teatro meno institute Maskvoje. Buvo Klaipėdos dramos teatro, Lietuvos televizijos, Šiaulių dramos teatro vyriausiasis režisierius, dėstė Lietuvos konservatorijoje, o 1963 m. atkūrė Vilniaus universiteto teatrą.  Kai profesiniai teatrai tais laikais duso cenzūros gniaužtuose, studentiškuose teatruose galėjo prasiveržti laisva mintis ir nesuvaržyta sceninė išmonė. Toks ir buvo Vlado Limanto vadovaujamas Kiemo teatras. Režisierius atgaivino  mokyklinio teatro tradicijas, suteikdamas joms naujovišką, modernų turinį.

„Kam teko su Vladu dirbti ir pajausdavo jo reiklumą, griežtumą, ne be pagrindo jį vadindavome „tvirta uola“, – prisimena aktorius ir režisierius Leonas Ciunis. – Jis sugebėjo net tais slogiais laikais „pramušti“ nuostabius, patriotine dvasia dvelkiančius vaidinimus, kurių nedrįsdavo statyti kiti teatrai“. Nespėjus dar atvėsti tragiškiems „Prahos pavasario“ įvykiams, Vladas Limantas pastatė Vydūno „Pasaulio gaisrą“, Aldonos Liobytės „Kuršo bėglį“. Šiais spektakliais buvo prikeltas misterijos žanras, be to, pasak rašytojos Vandos Juknaitės, jie tapo savotišku visos Lietuvos teatro istorijos aukso fondu, atvėrusiu visiškai naują požiūrį ne tik į literatūros ir teatro santykį, bet ir į modernios teatrinės erdvės įprasminimą.

Režisierius Vladas Limantas neretai sakydavo, jog egzistuoja keli pagrindiniai žanrai – tai komedija, drama ir tragedija. Jo teigimu, pats teisingiausias žanras – komedija. Tragedijoje herojus dažniausiai išlieka menkutis, nuolatos tūnantis kažkur apačioje, likimo šešėlyje. Ne ką geresnėje padėtyje jis jaučiasi ir dramoje... O štai komedijoje žmogus yra pakylėtas į aukštybes, jis gali pažvelgti į save iš šalies, pasijuokti, parodyti, koks yra įdomus ir juokingas.

Mūsų fonduose saugomas unikalus  įrašas – 1956 metais  Vlado Limanto režisuotas spektaklis „Pas dangaus vartus“, sukurtas pagal  Vinco Krėvės apysaką „Raganius“.

Kazį Gugį  vaidina aktorius Valys Derkintis, Joną Kukį – Vladas Jurkūnas, Petrą – Kazys Simaška, Mikalojų – Algirdas Zalanskas, Joną – Antanas Pikelis, Pasakotoją – Vytautas Dumšaitis, o Angelą vaidina pats režisierius Vladas Limantas.

Girdėsime restauruotą šio spektaklio įrašą.

Laidos redaktorė Vida Mikšytė. Garso režisierė Sonata Jadevičienė.

„Iš radijo aukso fondo“spalio 26 d., pirmadienį, 14.05 val. LRT KLASIKOS programoje.

Kartojama per LRT RADIJĄ spalio 31 d. 01.05 val.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...