captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Iš radijo aukso fondo“: Petronėlės Česnulevičiūtės „Giesmė apie Strazdą“

Karštakošis lietuvis. Kietakaktis priešgyniautojas. Pasiutęs pokštininkas. Laisvamanis kunigas, nesilaikęs celibato ir susilaukęs dviejų sūnų nuo rekrūtų našlių. Toks buvo lietuvių lyrikos pradininkas Antanas Strazdas, kurį žmonės vadino tiesiog Strazdeliu.
Lietuvių lyrikos pradininkas Antanas Strazdas.
Lietuvių lyrikos pradininkas Antanas Strazdas.

Jam gyvam esant buvo išleistas tik vienas poezijos rinkinėlis „Giesmės svietiškos ir šventos“, tačiau daug nepublikuotų eilėraščių paplito ir virto liaudies dainomis. Strazdo  kūryba – tai amžinas pavasaris, džiaugsmas, paguoda artimui, meilė gamtai ir laisvės troškimas.

Poeto gyvenimas apipintas daugybe legendų, nes tikrų faktų išlikę labai mažai. Tarkim, kartą lošdamas su bajorais kortomis Antanas Strazdas susilažino: jis pasakys tokį pamokslą, jog pusė bažnyčios verks, o kita pusė juoksis. Strazdas iš vakaro vienoje sakyklos pusėje išpjovė skylę. Sakydamas labai graudų pamokslą apie pasaulio pabaigą,  jis pro tą skylę iškišo basą koją ir visaip ją judino. Ta pusė bažnyčios, kuri įsijautusi klausė sukrečiančio pamokslo, verkė pasikūkčiodama, kita – spoksodama į basą kunigo koją, leipo juokais. Panašių istorijų apie Strazdą – autentiškų, o gal ir iš piršto laužtų – daugybė.

Šioje laidoje girdėsime „Giesmę apie Strazdą“ – Petronėlės Česnulevičiūtės pjesę, Lietuvos radijuje  įrašytą 1963 m.

Režisieriai Galina Jackevičiūtė ir Karolis Dapkus.

Vaidina aktoriai: Strazdą – Stepas Jukna, Ulijoną – Ona Knapkytė, Jelskį – Balys Bratkauskas, Balsį – Vacys Muraška, Vilčinską – Karolis Dapkus, Kleboną – Petras Zulonas, Bankovskį – Audris Chadaravičius, Dominyką – Valys Derkintis, Mykolą – Juozas Rygertas, Vyskupą – Stasys Petraitis, Jeronimą – Vladas Jurkūnas, Pasakotoją – Arnas Rosenas. Taip pat vaidina  aktoriai Ona Juodytė, Nijolė Strazdūnaitė, Vytautas Dumšaitis, Juozas Meškauskas ir Aleksandras Kernagis.

Laidos redaktorė Vida Mikšytė. Garso režisierė Sonata Jadevičienė.

„Iš radijo aukso fondo“ spalio 19 d., pirmadienį, 14.05 val. LRT KLASIKOS programoje.

Kartojama per LRT RADIJĄ spalio 24 d. 01.05 val.

                     

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...