captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: iki rudens lygiadienio – 10 dienų

Lietuvoje jau ruduo, tik ne visai tikras, dar labiau – rudenėlis. Dešimt dienų belieka iki rudens lygiadienio – mums ir gamtai svarbios ribos. Matyt, ne be reikalo daugelis Europos tautų rudens pradžia laiko būtent šį lygiadienį.

Lietuvoje jau ruduo, tik ne visai tikras, dar labiau – rudenėlis. Diena trumpėja, dabar jai tenka lygiai 13 valandų, tačiau jau greitai matysime kitokį dienos ir nakties santykį. Kai kasdien netenkama keleto minučių šviesos, prarasti pusę valandos labai greita. Dešimt dienų belieka iki rudens lygiadienio – mums ir gamtai svarbios ribos. Jau mūsų protėviai labai tiksliai žinojo, kada diena susilygina su naktimi, šiam metui suteikė ne mistinių, bet labai suprantamai argumentuotų galių. Matyt, ne be reikalo daugelis Europos tautų rudens pradžia laiko būtent šį lygiadienį. Taip pat laiką skaičiuoja ir astronomai, o jų darbe tikslumas yra pats svarbiausias.

Ruduo į gamtą atneša naujus rūpesčius. Šiaip jau viskas gamtoje nėra nauja, nes čia kiekvienas darbas pratęsiamas, kiekvienas kūrinys perduodamas tobulinti toliau. Dabar tauriujų elnių ir briedžių rujos metas, dar pati pradžia. Ypač žvėrys nerimsta vėsiomis naktimis. Laidoje girdėsite, kaip jie „kalbasi“ girioje...

Laidos klausytojus pakviesime į Biržus, į Lietuvos karstinį regioną. Nežinia, ar visi pavydi šio krašto žmonėms, nes kasmet Biržų krašte atsiveria iki 30 naujų įgriuvų. Kai kurios jų gilios, 10–15 metrų pločio, žioji prie pat namų, prie kelių. Iš kur atsiranda šios įgriuvos?

Biržų regioninio parko direktorius Kęstutis Baronas lankytojų centre rodo žemės pjūvio maketus ir aiškina, kaip  ištirpus požeminiams gipso sluoksniams, atsiradusios ertmės užpildomos paviršiaus žemės sluoksniu. Važiuojant prie kelio, vidury laukų tokios įgriuvos – viena greta kitos. Kartu su parko direktoriumi jūs aplankysite Karvės olą, Velniapilio uolą, prie Nemunėlio upės esančią Muoriškių atodangą ir, žinoma, 30 metrų aukščio prie Kirkilų karstinių ežerėlių esantį, tik rugsėjo 10-ąją atidarytą apžvalgos bokštą. Būtina visa tai pamatyti ar nors išgirsti šio krašto žinovų pasakojimus.     

Laidos autoriai Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

„Gamta – visų namai“ – šeštadienį, rugsėjo 12 d., 06.30 val. ir antradienį, rugsėjo 15 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close