captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: Aukštutinė pilis kaip laisvės simbolis

Aukštutinė arba Gedimino pilis su išlikusiu vakariniu bokštu yra vienas svarbiausių Vilniaus ir Lietuvos simbolių. Ji pirmą kartą paminėta 1323 m.

Vilniaus pilys, iškilusios ant kalvos ties Neries ir Vilnios santaka, yra miesto širdis. Kartu tai ir visos Lietuvos širdis – vieta, kurioje buvo kuriama senoji Lietuvos valstybė, gyveno didieji kunigaikščiai. Aukštutinė arba Gedimino pilis su išlikusiu vakariniu bokštu yra vienas svarbiausių Vilniaus ir Lietuvos simbolių. Ji pirmą kartą paminėta 1323 m. Pilies mūrų išsaugojimu XX a. pradžioje rūpinosi Lietuvių mokslo draugija, kuri apibrėžė Pilies svarbą Lietuvos ir Vilniaus istorijoje. 1919 m. sausio 1 d. Gedimino pilies bokšte pirmą kartą buvo iškelta Lietuvos vėliava. Prieš Antrąįį pasaulinį karą Lietuvos vėliava Gedimino bokšte plevėsavo 1939 m. spalio 29 d., Lietuvai atgavus Vilnių. Po to sekė įvairių okupacijų laikotarpis. Nuo 1988 m. čia vėl plevėsuoja Lietuvos trispalvė. Kiekvienais metais sausio 1 d. ant Gedimino kalno vyksta garbinga ceremonija – tų metų vėliava įteikiama labiausiai nusipelniusiai Lietuvos mokyklai.

Apie Aukštutinės pilies istorinę raidą, jos kaip laisvės simbolio prasmę ir šalia esančios Kalnų parko teritorijos Vilniuje istorinę svarbą bei ateities sutvarkymo vizijas kalbėsimės su architektūros istorike dr. Audrone Kasperavičiene, Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direktore.

„Gyvoji istorija“ – rugsėjo 11 d., penktadienį, 16.05 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Ved. Inga Berulienė.

Laidų ciklą „Paveldėkime ateitį“ remia Kultūros paveldo departamentas.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...