captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Sodai“: kaip tvarkyti žaliąsias atliekas?

Rudenį ne tik džiaugiamės įvairių daržovių, vaisių, uogų derliumi. Sodininkams ir namų valdų šeimininkams tikras galvos skausmas – kur dėti organines atliekas: įvairių daržo augalų liekanas, sausus lapus, nukarpytas šakas, nukritusius ir supuvusius obuolius, nuvytusias gėles?

Rudenį ne tik džiaugiamės įvairių daržovių, vaisių, uogų derliumi. Sodininkams ir namų valdų šeimininkams tikras galvos skausmas – kur dėti organines atliekas: įvairių daržo augalų liekanas, sausus lapus, nukarpytas šakas, nukritusius ir supuvusius obuolius, nuvytusias gėles? Vieni organines atliekas tiesiog išmeta į bendrus konteinerius, kiti elgiasi naudingiau – atliekas kompostuoja. Kodėl taip naudingiau, kaip geriau kompostuoti, kokios baudos gresia netinkamai tvarkantiems organines atliekas?          

Spanguolių nauda abejojančių nėra: tonizuoja, skatina fizinį bei protinį aktyvumą, saugo širdies kraujagysles, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, spanguolių ekstraktas skatina virškinimo fermentų gamybą, žadina apetitą, padeda geriau įsisavinti maistą. Spanguolės – drėgnų vietų augalas. Per pastaruosius keletą dešimtmečių natūraliai augančių spanguolynų labai sumažėjo. Tačiau spanguolyną galima įsiveisti ir savam sode. Lietuvoje stambiauogės spanguolės pradėtos auginti prieš 50 metų Paluknyje, Trakų rajone, buvusioje Botanikos instituto eksperimentinėje bazėje. JAV bei Kanadoje jos auginamos daugiau kaip šimtmetį, plačiai naudojamos maisto ir farmacijos pramonėje. Iš spanguolių amerikiečiai pasidaro ir vyno, rengia net spanguolių festivalius. O kaip mums užsiauginti spanguolių? Patars VU Botanikos sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Auksė Meiduvienė.

Ved. Arvydas Urba.

„Sodai“ – penktadienį, rugsėjo 4 d., 12.12 val., laida kartojama  21.08 val. per LRT RADIJĄ.

Kontaktai:  sodai@lrt.lt ; (8-5) 236 30 01; 868657248

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close