captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: Trijų kryžių paminklas Vilniuje

Trijų kryžių istorija atkartoja mūsų valstybės gyvavimo, kovų, priespaudos laikotarpius ir visais laikais žmonių savimonėje išlieka kaip svarbiausias pasipriešinimo kovoje dėl laisvės simbolis.
S. Žiūros (BFL) nuotr.
S. Žiūros (BFL) nuotr.

Neįsivaizduojame Vilniaus be Aukštutinės pilies bokšto, Katedros, Trijų kryžių paminklo. Trys mediniai kryžiai ant Plikojo kalno Vilniuje stovėjo nuo LDK laikų ir buvo nuolatos atnaujinami. Manoma, kad kryžiai stūksojo iki 1869 m., kol nugriuvo, nuslinkus kalno šlaitui. Rusų caro valdžia neleido atstatyti kryžių. Trijų kryžių paminklo XX a. pradžioje atkūrimui neprieštaravo vokiečių okupacinė valdžia, pro pirštus žiūrėjusi į religines ir tautines iniciatyvas. Vilniaus miesto gyventojai suvokė šį paminklą kaip savo tapatybės ir pasipriešinimo simbolį, todėl noriai aukojo pinigų bei medžiagų. Trijų kryžių istorija atkartoja mūsų valstybės gyvavimo, kovų, priespaudos laikotarpius ir visais laikais žmonių savimonėje išlieka kaip svarbiausias pasipriešinimo kovoje dėl laisvės simbolis.

Apie vieną svarbiausių kalvų pilių teritorijoje ir ant jo iškilusį paminklą kaip kovos už laisvę simbolį pasakoja architektūros istorikė dr. Audronė Kasperavičienė, Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direktorė.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ rugsėjo 4 d., penktadienį, 16.05 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Laidų ciklą „Paveldėkime ateitį“ remia Kultūros paveldo departamentas.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...