captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Vienkartinė planeta“: aplinkosauga ir laisva prekyba

Lietuvoje apie tai dar beveik nekalbama. Tačiau beveik įpusėjusios ES ir JAV derybos dėl laisvos prekybos kitose Europos šalyse palieka vis mažiau abejingų.  
stop-ttip.org nuotr.
stop-ttip.org nuotr.

Lietuvoje apie tai dar beveik nekalbama. Tačiau beveik įpusėjusios ES ir JAV derybos dėl laisvos prekybos kitose Europos šalyse palieka vis mažiau abejingų. Prieš susitarimą pasisakančios peticijos skaitiklis internete jau seniai perkopė pusantro milijono parašų ribą. Vieni sako, kad ilgai lauktas istorinis susitarimas padės išbristi iš ekonominės krizės. Tuo metu kiti tiki, kad naudos turės tik stambusis verslas, o eiliniams vartotojams teks tenkintis suprastėjusia maisto kokybe ir padidėjusia aplinkos tarša.

Derybininkai tikina, kad siekiant palengvinti prekybos sąlygas verslui reikalavimus maisto saugai bus siekiama kelti, taip raginant pasitempti ir kitas šalis. Tačiau stebėtojai kalba ką kita. „Net ir dabar siūlomos naudoti tarptautinės ribos daugeliu atveju yra aukštesnės. Tai reikštų daugiau pesticidais užteršto maisto. Be to, JAV rinkoje leidžiama daugiau kaip 80 pesticidų, kurie neleidžiami ES,“ – sako cheminių medžiagų ekspertė Ninja Reineke iš Londone įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „ChemTrust“.

Gento universiteto Belgijoje mokslininkas dr. Ferdi de Ville paaiškina, jog formaliai žiūrint Europos Komisija sako tiesą. „Tai, ką Europos Komisija žada, kad dėl sutarties ES standartai nekris, yra teisinga, žiūrint labai formaliai. To nebus parašyta pačiame dokumente,“ – pastebi jis. Tačiau jo teigimu neigiamos standartų mažėjimo tendencijos, kurių baiminasi piliečių grupės, žvelgiantį į ateitį, yra tikėtinos. „Tie susitarimai įleis JAV patvirtintus gaminius, kurie turės konkuruoti su griežtesnius reikalavimus atitinkančiais europietiškais gaminiais. Ilgalaikėje perspektyvoje, verslui ES tai reikš didesnius kaštus nei konkurentams Amerikoje. Todėl lobistai ims spausti vyriausybes sumažinti standartus čia.“

Apie tai, kas slepiasi po keista angliška santrumpa TTIP – pirmadienio, rugpjūčio 17 d. laidoje „Vienkartinė planeta“  16.05 val.per LRT RADIJĄ. Kartojama sekmadieniais 06.30 val.

(Laida kartojama).

Vedėja Vaida Pilibaitytė.

https://www.facebook.com/vienkartine.planeta

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...