captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: kas užkoduota vėtrungėse?

Istorinės vėtrungės – įdomūs, saviti pamario krašto gyventojų dirbiniai, padedantys geriau suprasti nelengvą, bet įdomų žvejų gyvenimą, pajusti jų kūrybiškumą, grožio pojūtį.  
K. Vanago (BFL) nuotr.
K. Vanago (BFL) nuotr.
Istorinės vėtrungės – įdomūs, saviti pamario krašto gyventojų dirbiniai, padedantys geriau suprasti nelengvą, bet įdomų žvejų gyvenimą, pajusti jų kūrybiškumą, grožio pojūtį. Gimę iš poreikio reguliuoti žvejybą, laikui bėgant šie ženklai ant laivo vis labiau atspindėjo jį kūrusio meistro pasaulėžiūrą ir fantaziją. Istorinėmis vėtrungėmis buvo žymimi ir puošiami Kuršių marių pakrančių gyvenviečių žvejų laivai kurėnai. Šios unikalios puošmenos – vėtrungės – buvo žinomos jau labai seniai, net vikingų laikais, bet plačiai paplito po visą pamario kraštą po 1844 m. išleisto naujo įstatymo, kuris kontroliavo žvejybą Kuršių mariose ir sėkmingai gyvavo vietinių žvejų dėka iki II pasaulinio karo. Mūsų dienomis vėtrungių gamyba užsiima tik du meistrai visame pamaryje. Siekdami praturtinti dabartinės heraldikos galimybes ir sugrąžinti į uostamiesčio gyvenimą vėtrunges, praeities ženklų puoselėtojai ryžosi drąsiam projektui – jų iniciatyva 2014 m. buvo paskelbti Vėtrungių metais.
 
Laidoje apie istorinių vėtrungių atsiradimą, jų simboliką ir šių dienų bandymus atgaivinti šiuos ženklus kalbamės su vėtrungių meistru Laurynu Juodeška ir vėtrungių populiarintoju Denisu Nikitenka.
 
Ved.Inga Berulienė.
 
„Gyvoji istorija“ –  rugpjūčio 14 d., 16.03 val. ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ. 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...