captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“ – apie Vilniaus Gutenbergą

Pirmojo ne tik Vilniaus, bet ir visos LDK spaustuvininko garbė priklauso Pranciškui Skorinai, Baltarusijos raštijos pradininkui, žymiam Renesanso epochos vyrui.  
Paminklas Pranciškui Skorinai
Paminklas Pranciškui Skorinai
Pirmojo ne tik Vilniaus, bet ir visos LDK spaustuvininko garbė priklauso Pranciškui Skorinai, Baltarusijos raštijos pradininkui, žymiam Renesanso epochos vyrui. Polocko pirklio Luko Skorinos vyresnysis sūnus, apie 1520 m. atvyko iš Prahos  į Vilnių. Kartu  buvo perkelta pirmoji LDK spaustuvė, kuri Lietuvoje tiesiogiai formavo spausdintos knygos kultūrą. 2017 metais švęsime Skorinos Prahoje išleistos Biblijos 500 metų sukaktį. Stebina P. Skorinos talentai, atsiskleidę dar ankstyvoje jaunystėje. Bene pirmiausia jis mokslo žinių įgyja studijuodamas Krokuvos universitete. Būdamas šešiolikos metų, jis jau – bakalauras. Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Senasis jį pakviečia į savo rūmus dirbti sekretoriumi. O 1512 m. atsiduria jau pietuose, Padujoje, Italijoje,  ir čia įgyja gydymo daktaro laipsnį. Pranciškui tada buvo tik 22 metai. Neramaus ir veiklaus, daug kur buvojusio, gyvenusio, studijavusio ir dirbusio itin plačių pažiūrų ir unikalaus talento P. Skorinos biografiniai faktai  neįprasti, stebina jo nesėkmės ir vargai.
 
Apie  jo nuopelnus knygos raidai ir atminimo ženklus Vilniuje pasakoja prof. Sergejus Temčinas, Lietuvių kalbos instituto Raštijos paveldo tyrimų centro vadovas.
 
Ved. Inga Berulienė.
 
„Gyvoji istorija“ – rugpjūčio 7 d., penktadienį, 16.03 val. ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...