captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: apie Kuršo kunigaikštystės kolonijas

Kaip Kuršas įsigijo kolonijas tolimoje Afrikoje ir kuo baigėsi šios iniciatyvos laidoje pasakoja Liutauras Ulevičius, istorijos populiarintojas.
Istorijos populiarintojas Liutauras Ulevičius. V. Kopūsto (DELFI) nuotr.
Istorijos populiarintojas Liutauras Ulevičius. V. Kopūsto (DELFI) nuotr.

Ar galime daryti prielaidą, jog Danieliaus Defo aprašyti Robinzono Kruzo nuotykius negyvenamoje saloje – realus minėtos salos prototipas kolonizavimo amžiais buvo tiesiogiai susijęs su Abiejų Tautų Respublika ir Lietuva?

Kuršas – vienas iš Latvijos Respublikos istorinių etnografinių regionų. Kuršui įvairiais laikotarpiais priklausė ir dalis dabartinės Lietuvos teritorijos. Po 1558–1582 metais vykusio Livonijos karo Livoniją pasidalijo Abiejų Tautų Respublika ir Rusija. Teritorija, plytėjusi tarp vakarinio Dauguvos upės kranto ir Baltijos jūros, tapo naujos Kuršo ir Žiemgalos kunigaikštystės teritorija. Kunigaikštystė tapo Abiejų Tautų Respublikos bendro valdovo vasalu.

Gothardo anūkas Jacobas Kettleris, Kuršo kunigaikštis, tapo sėkmės simboliu. Jo dėka Kurše smarkiai buvo plėtojamos metalo apdirbimo ir laivų statybos tradicijos. Tuo pat metu buvo atvežtos priemonės parako gamybai. Būtent Jacobas sukūrė prekybinį laivyną, kurio pagrindiniais uostais tapo Ventspilis ir Liepoja. Naujosios galimybės leido vystyti prekybinius maršrutus su Didžiąja Britanija, Prancūzija, Nyderlandais, Portugalija ir kitomis XVII amžiuje aktyviai prekiavusiomis šalimis. Apie tai kaip Kuršas įsigijo kolonijas tolimoje Afrikoje ir kuo baigėsi šios iniciatyvos laidoje pasakoja Liutauras Ulevičius, istorijos populiarintojas.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija" – liepos 31 d., penktadienį, 16.05 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...