captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Iš radijo aukso fondo“: šimtaveidis velnias

Viena spalvingiausių ir ryškiausių mitinių būtybių lietuvių tautosakoje yra velnias. Jis žmogų lydi nuo seno ir gali būti stiprus, silpnas, protingas, suktas, kvailas, jaunas, perkaręs, pavargęs... Tautosakoje ir šnekamojoje kalboje jis turi gausybę vardų: piktasis, nelabasis, kipšas, raguotasis...

Viena spalvingiausių ir ryškiausių mitinių būtybių lietuvių tautosakoje yra velnias. Kaip pasakytų etnografas Norbertas Vėlius – velnias yra „šimtaveidis“. Jis žmogų lydi nuo seno ir gali būti stiprus, silpnas, protingas, suktas, kvailas, jaunas, perkaręs, pavargęs... Tautosakoje ir šnekamojoje kalboje jis turi gausybę vardų: piktasis, nelabasis, kipšas, raguotasis... Apie jį sukurtos sakmės, legendos, pasakos, spektakliai, kino filmai, vaizduojamojo meno darbai, muzika, pagaliau filosofiniai traktatai, moksliniai darbai ir t.t.

Tad kas gi yra tas velnias? Ką jis veikia? Kodėl pagonybės laikų geroji būtybė, atėjus krikščionybei, buvo paversta piktąja dvasia?

Plačiau apie visa tai mums pasakos Violetos Melnikienės laida „Šaltiniai“, įrašyta 2000 m. Kalbės Kauno velnių muziejaus gidas Arūnas Stankūnas, fondų saugotoja Elvyra Ereminienė, mitologas Gintaras Beresnevičius ir istorikas Libertas Klimka.

Laidos redaktorė Vida Mikšytė. Garso režisierė Sonata Jadevičienė.

„Iš radijo aukso fondo“ liepos 27 d., pirmadienį, 14.05 val. LRT KLASIKOS programoje.

Kartojama per LRT RADIJĄ rugpjūčio 1 d. 01.05 val.

                                                    

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...