captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: Lietuvoje jau liepa

Vasara atsisuko savo šiluma, nes dienos ir nakties temperatūros vis mažiau skiriasi. Šiluma atkeliavo į pajūrį, tam reikėjo laiko – kai sušilo jūra, drungnas jos alsavimas neleidžia atvėsti nakčiai. Poilsiui toks metas yra pats geriausias. Tačiau ne tik mums jis tinkamas.
Sosnovskio barščiai.
Sosnovskio barščiai.

Vasara atsisuko savo šiluma, nes dienos ir nakties temperatūros vis mažiau skiriasi. Šiluma atkeliavo į pajūrį, tam reikėjo laiko – kai sušilo jūra, drungnas jos alsavimas neleidžia atvėsti nakčiai. Poilsiui toks metas yra pats geriausias. Tačiau ne tik mums jis tinkamas.

Liepa labai tinka visiems augalams ir gyvūnams. Dar niekas neskuba brandinti sėklų, dar daug kas tik auga. Liepos pradžioje pradeda tilti, rimti giesmės. Kaip nekeista, patys pirmieji nutyla tikrieji vasaros paukščiai. Jie vasaros metą išnaudojo labai taupiai – užaugino vienintelę savo jauniklių vadą ir dabar pradės ruoštis skrydžiui į Afriką. Daug kas keliauja – kad ir pempės. Tačiau skrenda ir kiti tilvikai – didžiosios kuolingos, griciukai, tikučiai. 

Kaip smagu vasaros rytą ar vakarą klausytis paukščių. Tačiau ne visada smagu... Štai net Kauno centre jau keletą metų ant pastatų stogų peri sidabriniai kirai. Šie paukščiai – įdomūs kaimynai, tuo labiau, kad peri labai neįprastose vietose. Tačiau jų balsai... Klaipėdoje ant stogų jie kelia koncertus ir naktį, kai miestas nutyla, kai aidas sustiprina jų balsus. Nubaidyti paukščius, kurie jau seniai tapo civilizuoti, nebijo jokių kitų garsų ir šviesų, yra sunku. 

Kirai peri Lietuvoje. O štai invazinės rūšys, įsiterpusios tarp vietinių, greitai jas stelbia. Neseniai žurnalistai susitiko su invazinių rūšių gausos projektus įgyvendinusiais specialistais. Lietuvos gamtos paveldo fondo projektų vadovas Gintaras Venckus laidoje dalijasi patirtimi, įgyta reguliuojant Sosnovskio barščius jų augavietėse greta Vilniaus.  

Mieste paukščiai visada laukiami. Piečiausioje ir didžiausioje Vokietijos žemėje Bavarijoje šiemet buvo nuspręsta suskaičiuoti miestų, sodų, miestelių paukščius. Šioje akcijoje dalyvavo apie 9 000 stebėtojų, jie sukaičiavo, stebėjo ir aprašė apie 210 000 paukščių. Įdomu, kad pirmąją vietą užėmė ne juodasis strazdas, bet naminis žvirblis. Mums šiek tiek keista tą girdėti, nes naminiam žvirbliui reikia ypatingos aplinkos – priebėgų, perimviečių ir daug lesalo. Mūsų miestuose naminiai žvirbliai tebėra apyrečiai ar reti. Antrąją vietą tarp Bavarijos miestų paukščių užėmė juodasis strazdas, trečia buvo didžioji zylė, ketvirtasis – varnėnas, penkta – mėlynoji zylė, šeštasis – karklažvirblis. Tačiau didžiausia nemalonia sensacija tapo duomenys apie langines kregždes, kurios savo prigimtimi yra tikrosios miestų gyventojos. Daugelyje miestų ir miestelių šio paukščio visai nestebėta.

Kalbėsime apie vis retesnes Lietuvoje didžiąsias kuolingas, apie gandrus. Vasara yra geriausias metas bendrauti su tais, su kuriais mus vienija bendri namai – gamta.   

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

„Gamta – visų namai“ šeštadienį, liepos 4 d., 06.30 val. ir antradienį, liepos 7 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...