captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija": apie vienuolį, rašiusį botanikos mokslo studiją žemaičių tarme

Mokslininkas ir vienuolis, pedagogas ir botanikas, vaistažolininkas – toks įvairiapusis savo veiklose buvo Jurgis Ambraziejus Pabrėža, gyvenęs XIX am. Šiandien jis apibūdinamas ir kaip įžvalgus mokslininkas, jautriasielis gydytojas, didis savo krašto istorijos mylėtojas, minias uždegantis oratorius ir dvasininkas.
Paminklas Jurgiui Pabrėžai prieš Kretingos bažnyčią. wikipedia.org nuotr.
Paminklas Jurgiui Pabrėžai prieš Kretingos bažnyčią. wikipedia.org nuotr.

Mokslininkas ir vienuolis, pedagogas ir botanikas, vaistažolininkas – toks įvairiapusis savo veiklose buvo Jurgis Ambraziejus Pabrėža, gyvenęs XIX amžiuje. Šiandien jis apibūdinamas ir kaip įžvalgus mokslininkas, jautriasielis gydytojas, didis savo krašto istorijos mylėtojas, minias uždegantis oratorius ir dvasininkas, kuris savo gyvenimą ir talentą buvo paskyręs tarnauti žmonėms. Gal ir nieko keisto, kad jo vardas šiandien geriau prisimenamas Žemaitijoje, o ne visoje Lietuvoje. Iš Pabrėžos susirašinėjimo su Simonu Daukantu ir Motiejumi Valančiumi matyti, kaip labai jie sielojosi dėl žemaičių kalbos rašybos ir jos tobulinimo, kad ji taptų literatūrine kalba. Pabrėža apgailestavo, jog iki šiol dar nėra žemaičių kalbos gramatikos. Įdomu ir tai, kad rašydamas savo pamokslus Pabrėža naudoja vieną kalbos išraišką, o mokslo darbus rašė dar kita, specialiai mokslui pritaikyta žemaičių kalba.

Šįkart laidoje kalbėsime ne tik apie Jurgio Pabrėžos nuopelnus sielovadoje, botanikos ir medicinos srityse, bet ir jo didįjį veikalą, augalų sistematikos studiją „Taislius auguminis”, kuriame Pabrėža pirmasis pabandė sukurti botanikos terminiją žemaičių tarme. Apie J. A. Pabrėžos veiklą ir asmenybę pasakoja kalbos istorikas prof. Giedrius Subačius, Ilinojaus universiteto dėstytojas, Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotojas.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija" – birželio 19 d., penktadienį, 16.05 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...