captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Sodai“: subtilios bijūnų ypatybės atsiskleidžia žydėjimo metu

Birželis – bijūnų žydėjimo metas. Grožio ir moteriškumo simboliu laikoma gėlė traukia kiekvieną įspūdingomis spalvomis ir subtiliu aromatu. Neatsitiktinai sakoma, kad bijūnai gali konkuruoti su gėlių karalienėmis rožėmis.
Bijūnai.
Bijūnai.

Birželis – bijūnų žydėjimo metas. Grožio ir moteriškumo simboliu laikoma gėlė traukia kiekvieną įspūdingomis spalvomis ir subtiliu aromatu. Neatsitiktinai sakoma, kad bijūnai gali konkuruoti su gėlių karalienėmis rožėmis. „Garbė Motinai”, „Darius ir Girėnas”, „Virgilijus“ – žinomiausios lietuviškos bijūnų veislės, beje, veislė „Profesorius Grybauskas“ – ypatinga  tuo, kad gėles galima sudžiovinti ir naudoti sausoms puokštėms. Nepersodinti bijūnai gali augti 20–30 m., o tinkamai parinkus veisles ir rūšis, jų žiedais galima gėrėtis beveik du mėnesius. Išsamiau apie bijūnų įvairovę, auginimo tradicijas ir priežiūros ypatumus pasakos Vilniaus universiteto Botanikos sodo Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų vedėja dr. Gitana Štukėnienė.

Floristiniai paveikslai – kol kas retas Lietuvos sodininkų ir gėlininkų užsiėmimas, nes stinga finansinių ir techninių galimybių, ir, aišku, žinių. Tose šalyse, kur nuolat žaliuojantys paveikslai yra populiarūs, augalais apauginami didžiuliai tiek vidaus, tiek lauko sienų plotai. Jiems prižiūrėti sukuriamos specialios inžinerinės sistemos su laistymo ir vandens surinkimo įranga. Įvairios kompozicijos ir paveikslai su augalais yra labai dinamiški, nes nuolat keičia ne tik spalvą, bet ir formą – gėlės stiebiasi į viršų arba, pavyzdžiui, vijokliniai augalai per visą paveikslą tįsta žemyn. Kuriant tokius paveikslus, labai svarbu pasirinkti aplinkai mažiau jautrius augalus, beje, specialiai tam išvestų augalų nėra. Biuro ar namų  puošmenos neleidžai nuobodžiauti jų šeimininkams, mat sieną puošiantį meno kūrinį gali tekti laistyti, tręšti ir karpyti. Apie gyvų paveikslų populiarumą, galimybę pasidaryti patiems papasakos Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo Gėlininkystės kolekcijų sektoriaus mokslo darbuotoja dr.  Judita Varkulevičienė.    

Ved. Arvydas Urba.

„Sodai“ – penktadienį, birželio 12 d., 12.12 val., laida kartojama  21.08 val. per LRT RADIJĄ.

Kontaktai:  sodai@lrt.lt ; (8-5) 236 30 01; 868657248

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...