captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija": tikėjimo ir knygų leidybos puoselėjimas Seinuose

Seinai prieš pirmąjį pasaulinį karą buvo svarbus ir labai reikšmingas lietuvių kultūros centras, švietęs Lietuvai ne mažiau nei Vilnius, Kaunas ar Marijampolė. Apie lietuviškas šaknis menantį, bet pamirštą kraštą laidoje kalbėsimės su čia vis dar gyvenančiais lietuviais.
Seinai.
Seinai.

Seinai – miestas Lenkijos šiaurės rytuose, Palenkės vaivadijoje, Seinų apskrities ir Seinų valsčiaus centras, prie sienos su Lietuva. Seinai prieš pirmąjį pasaulinį karą buvo svarbus ir labai reikšmingas lietuvių kultūros centras, švietęs Lietuvai ne mažiau nei Vilnius, Kaunas ar Marijampolė. 1826 m. Seinuose atidaryta kunigų seminarija ruošė Sūduvos bažnyčioms lietuvius kunigus, o ilgainiui tapo svarbiu lietuvių tautinio atgimimo židiniu. Seinų seminarijos dėka apie XIX a. vidurį Seinų vyskupystėje didesnė dalis kunigų buvo lietuviai. Dalis lietuviškumo ženklų saugoma iki šių dienų. Seinų seminarijoje spaudos draudimo metais vyko svarbi pogrindinė veikla. Čia lietuvybės dvasia greičiau sustiprėjo, nei nusilpo, nes tuo metu susiformavo stipri knygnešių tradicija, kuri klojo pamatus knygų leidybai.

Apie lietuviškas šaknis menantį, bet pamirštą kraštą laidoje kalbėsimės su čia vis dar gyvenančiais lietuviais – Sigitu Birgeliu, knygų sudarytoju ir redaktoriusmi, Seinų lietuvių kunigu vikaru Petru, ilgamečiu lietuviškų organizacijų puoselėtoju Algirdu Nevuliu ir punskiečių kraštotyrininku Sigitu Parancevičiumi.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija" – birželio 12 d., penktadienį, 16.05 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...