captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Vienkartinė planeta“: pavojingieji gražuoliai ir kiti atėjūnai

Lietuvos pakelėse jau ryškiai mėlynuoja lubinai. Įvairiaspalviai jų žiedai neretai puošia ir sodybas. „Pabėgę“ iš ten į pievas ir pamiškes lubinai traukia akį ir džiugina daugelį, tik ne gamtininkus.
Lubinai. Lietuvos gamtos fondo nuotr.
Lubinai. Lietuvos gamtos fondo nuotr.

Lietuvos pakelėse jau ryškiai mėlynuoja lubinai. Įvairiaspalviai jų žiedai neretai puošia ir sodybas. „Pabėgę“ iš ten į pievas ir pamiškes lubinai traukia akį ir džiugina daugelį, tik ne gamtininkus. Iš Šiaurės Amerikos kilęs gausialapis lubinas jau daugiau kaip dešimtmetį yra pripažintas invazine rūšimi, ypatingai pavojinga natūralių pievų biologinei įvairovei.

Paradoksalu, tačiau kol gamtininkai pluša naikindami lubinus, šio augalo sėklų vis dar galima įsigyti šalies parduotuvėse.

Tuo metu Lietuvos ežeruose ir upėse vietinę plačiažnyplių vėžių rūšį išstumia kitas sparčiai plintantis svetimšalis – rainuotasis vėžys. Jis ne toks jautrus taršai ir platina vėžių marą, kuriuo pats nesuserga.

Svetimžemių rūšių įsigalėjimas laikomas antra pagal svarbą grėsme biologinei įvairovei. Mokslininkai vis dar suka galvą, kodėl vienos bendrijos prieš jas atsilaiko, o kitos tampa nestabilios ir netenka vietinių rūšių. Viena aišku – sustabdyti invazijas tampa vis sunkiau, o kova su jomis – brangiai kainuoja.

Apie tai – birželio 1 d., pirmadienį, 16.05 val. per LRT RADIJĄ. Kartojama sekmadieniais 06.30 val.

Vedėja Vaida Pilibaitytė.

https://www.facebook.com/vienkartine.planeta

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...