captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Sodai“: alyvų įvairovė ir populiarumo paslaptys

Gegužės pabaiga – alyvų žydėjimo metas. Kerintys jų žiedai, įspūdingas kvapas, kurį, anot prancūzų mokslininkų, lemia cianido rūgštis, tradicijos – žieduose ieškoti laimės, daro alyvas paslaptingas ir  įdomias. Alyvų populiarumą taip pat lemia praktinė ir emocinė nauda.

Gegužės pabaiga – alyvų žydėjimo metas. Kerintys jų žiedai, įspūdingas kvapas, kurį, anot prancūzų mokslininkų, lemia cianido rūgštis, tradicijos – žieduose ieškoti laimės, daro alyvas paslaptingas ir  įdomias. Alyvų populiarumą taip pat lemia praktinė ir emocinė nauda: apie jas sukurta daugybė eilėraščių, dainų, nutapyta nuostabių paveikslų, o cianido rūgštis alyvų lapams suteikia gydomųjų savybių. Liaudies medicina pataria ilgai negyjančiai žaizdai naudoti alyvų lapelius. Išsamiau apie alyvų įvairovę, jų savybes ir auginimą, galimybę alyvų šakelę pražydinti Kalėdoms pasakos VU botanikos sodo direktorius dendrologas daktaras Audrius Skridaila.

Atrodo, kad apie šermukšnius žinome pakankamai: raudonos arba oranžinės uogos naudingos sveikatai. Tačiau tai tik pradžiamokslis, todėl verta paklausyti apie šermukšnių įvairovę, naudą ir auginimą, sodininko, sukaupusio bene didžiausią šermukšnių kolekciją Lietuvoje. Rimantas Stankūnas jau du dešimtmečius užsiima sodininkyste. Su žmona Rūta turi medelyną  Linkaičių kaime, Joniškio rajone. Kasmet išaugina tūkstančius įvairiausių sodinukų, bet šeimininkas labiausia didžiuojasi šermukšnių kolekcija. Sodiniai ir dekoratyvūs, pusšimtis rūšių  ir veislių – dauguma raudonais ar oranžiniais vaisiais, bet yra ir juodais, geltonais, rožiniais ir net baltais. Kai kurios rūšys labai retos – keistos, kaip sako jų augintojas, net miškininkai ar patyrę sodininkai ne visi atpažįsta.

Ved. Arvydas Urba.

„Sodai“ – penktadienį, gegužės 29 d., 12.12 val., laida kartojama  21.08 val. per LRT RADIJĄ.

Kontaktai:  sodai@lrt.lt ; (8-5) 236 30 01; 868657248

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...