captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Sodai“: aromatinių augalų nauda ir auginimo ypatumai

Aromatiniai augalai pagerina maisto skonį ir kvapą, padeda ilgiau išsaugoti maistą šviežią ir saugų vartoti. Juose gausu vitaminų, mineralinių medžiagų, organinių rūgščių ir kitokių medžiagų, naudingų žmogaus organizmui.  Jie naudojami ir įvairių vaistų gamyboje.
 Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržo augalų selekcijos sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Nijolė Maročkienė.
Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržo augalų selekcijos sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Nijolė Maročkienė.

Augalai, sintetinantys eterinius aliejus ir kitas kvapiąsias medžiagas, vadinami aromatiniais. Dauguma jų pagerina maisto skonį ir kvapą, padeda ilgiau išsaugoti maistą šviežią ir saugų vartoti. Juose gausu vitaminų, mineralinių medžiagų, organinių rūgščių ir kitokių medžiagų, naudingų žmogaus organizmui. Aromatiniai augalai naudojami ir įvairių vaistų gamyboje, jų nektaras pagerina medaus kvapą ir skonį. Tačiau yra ir tokių, kurie atbaido vabzdžius ir kenkėjus. Kaip patiems užsiauginti aromatinių augalų? Aiškins Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržo augalų selekcijos sektoriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja Nijolė Maročkienė.

Gegužės 22-oji – Tarptautinė biologinės įvairovės diena. Ta proga įvairiose pasaulio šalyse visuomenė supažindinama su augalijos įvairove, rengiamos įvairios ekskursijos, parodos, koncertai organizuojamos paskaitos ir seminarai.  Lietuvoje Tarptautinė biologinės įvairovės diena minima nuo 2001 m. VU Botanikos sode Kairėnuose rengiama jau 14-oji šventė. Joje daugybė renginių: universiteto mokslininkų ir botanikos sodo specialistų ekskursijos, konkurso „Žalioji palangė“ laureatų apdovanojimas, bus pristatomos žydinčios kolekcijos, netrūks interaktyvių pramogų. Laidai „Sodai“ rūpi ne koncertai ir pramogos, o augalai, kuriuos bus galima pamatyti Kairėnuose, kuriuos, turėdami savo soduose, gal būt galim prisidėti prie biologinės įvairovės išsaugojimo, aiškiai žinodami, kad  žmogaus likimas yra glaudžiai susijęs su biologinės įvairovės – gyvybės formų žemėje išsaugojimu. Apie biologinės įvairovės svarbą ir galimybę kiekvienam mūsų prisidėti saugant augalijos formas žemėje pasakos VU Botanikos sodo dendrologas daktaras Darius Ryliškis.

Ved. Arvydas Urba.

„Sodai“ – penktadienį, gegužės 22 d., 12.12 val., laida kartojama  21.08 val. per LRT RADIJĄ.

Kontaktai:  sodai@lrt.lt ; (8-5) 236 30 01; 868657248

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...