captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: pamiršto krašto baltiški pėdsakai

Jotvingiai– išnykusi baltų tauta. Jotvingių kalba ir kultūra buvo artimiausios lietuviams. Iš trijų pusių puolami jotvingiai neatsilaikė, buvo užkariauti. Per XIII a. šimtmečio karus liko beveik tušti plotai visoje Užnemunėje ir toliau į pietus ligi Balstogės. Tie plotai XV–XVI a. buvo kolonizuoti.

Jotvingiai– išnykusi baltų tauta, VII a. pr. m. e. – XIX a., gyvenusi Jotvoje (dabar – Lenkijos Palenkės vaivadija, dalis Vakarų Baltarusijos ir pietvakarinė Dzūkijos dalis). Jotvingių kalba ir kultūra buvo artimiausios lietuviams. Tarp jotvingių ir jų kaimynų – vokiečių ordino, lenkų ir Volynės kunigaikščių – XIII a. vyko intensyvūs karai. Iš trijų pusių puolami jotvingiai neatsilaikė, buvo užkariauti, dalis jų žuvo, dalis persikėlė į Lietuvą. Per XIII a. šimtmečio karus liko beveik tušti plotai visoje Užnemunėje ir toliau į pietus ligi Balstogės. Tie plotai XV–XVI a. buvo kolonizuoti. Šiaurinę Sudūvos dalį apgyvendino lietuviai, pietinę – lietuviai, gudai ir po Liublino unijos 1569 m. – lenkai. Suvalkų ir Augustavo apskritys, šiuo metu esančios Lenkijos respublikos teritorijoje, virto lenkiškomis ir dėl aktyvios polonizacijos. Taigi, XIII a. – XVII a. visus ar beveik visus jotvingius bent lingvistiškai asimiliavo gudai, lietuviai ir lenkai.

Apie tai, kas iki šiol liudija baltišką, lietuvišką šio krašto kilmę kalbėsimės su Suvalkų–Punsko–Seinų krašte vis dar gyvenančiais lietuviais Nastute Sidariene, Petru Lukoševičiumi ir Sigitu Parancevičiumi.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija" – gegužės 22 d., penktadienį, 16.05 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...