captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: paukščiai sugrįžo. Beveik visi…

Štai pievose griežia griežlės, ore nardo čiurliai. Sugrįžo raudongalvė sniegena, kuri švilpauja karklynuose. Tik šiaurinės pečialindos, matyt, dar nėra. Štai kai jos atsiras ir pradės giedoti, žinosime, kad jau visi susirinko. Labai ilgai trunka tas grįžimas.
Čiurliai. wikipedia.org nuotr.
Čiurliai. wikipedia.org nuotr.

Lietuvoje graži smagi gegužė. Kur tik žvelgsi, matysi skaisčiai šviežią ir šviesią žalumą, žiedus ir paukščius. 

Jie jau visi sugrįžo. Beveik visi... Štai pievose griežia griežlės, ore nardo čiurliai – Vilniuje juos matėme prieš ketvertą dienų. Sugrįžo raudongalvė sniegena, kuri švilpauja karklynuose. Tik šiaurinės pečialindos, matyt, dar nėra. Štai kai jos atsiras ir pradės giedoti, žinosime, kad jau visi susirinko.  Labai ilgai trunka tas grįžimas. Antai vieversiai, pempės, gervės, uldukai sugrįžo vasarį, prieš trejetą mėnesių. Jie jau ir vaikus išperėjo. Kiti neskuba...

Tačiau gamtoje skubėjimas niekų vertas. Taip gali pasielgti tik žmonės. Įsivaizuokite: ką veiktų čiurliai, parskridę balandį. Jų maistas – ore skraidantys vabzdžiai. Be to, viską, ko tik reikia gyvenimui, čiurliai susigauna ore: plunksnas, šapelius lizdui – taip pat. 

 Ne viską žinome apie paukščius, apie kitus gamtos reiškinius. Gamtos tyrimai ir stebėjimai yra pati svarbiausia, tikriausia pirminė medžiaga, faktai, kurie gali padėti tai sužinoti. Ventės ragas, kuriame nuo 1929 metų veikia paukščių žiedavimo stotis, tapo viso mūsų paukščių pasaulio įvykių centru, netgi savotišku rodikliu, pagal kurį lygiuojamės, iš kurio sužinome svarbiausias ornitologines naujienas. Stoties vedėjas Vytautas Jusys laidoje pasakos apie šį paukščių pavasarį.

Ne tik paukščių pavasaris subrendo. Ankstyvieji pavasario augalai jau atsisveikina. Kur žydėjo šio pavasario rūteniai, jų ten dabar nerasite ar aptiksite tik nudžiūvusius lapelius ir ant stiebelių nokstančias ankštarėles su sėklomis.  Šio pavasario žibuoklių žiedai seniai nubiro, tačiau išaugo kupstai naujų žalių triskiaučių lapų. Taip jau lemta, kad šie lapeliai sutvirtės ir išsilaikys visus metus, iki kito pavasario ir žibuoklių žydėjimo.

 Kiekvienas nudžiūstantis augalas pasėjo daugybę sėklų, padaugino gumbelių ir šakniastiebių skaičių. Taip gyvena ir pavasario vabzdžiai, pavasariniai grybai. Šiuo metu miškuose dar renkami paskutiniai bobausiai. Tačiau perspėjame grybautojus: būkite atsargūs, nebaidykite iš lizdų paukščių, saugokite girios gyvybę...

Šiandien visiems girdėtas saugomų teritorijų tinklo „Natura 2000“ vardas. Tačiau ar žinote, kaip jis atsirado, kokiems tikslams buvo kuriamas? Apie „Natura 2000“ laidoja pasakos Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų strategijos skyriaus vedėjas Algirdas Klimavičius.  

Laidoje dalysimės skaitytojų patirtimi ir nuotaikomis, klausysimės paukščių ir muzikos garsų. Būtinai pasiklausykite.

Klausykitės šeštadienį, gegužės 16 d., 06.30 val. ir antradienį, gegužės 19 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Laidos autoriai Adolfas Drungilas ir Selemonas Paltanavičius.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...