captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: Marijos Gimbutienės palikimas

Daugiau nei prieš dvidešimt metų anapilin išėjusi iškiliausia ir intelektualiausia XX amžiaus lietuvių mokslininkė Marija Gimbutienė padarė didžiulę įtaką tiek Vakarų, tiek Lietuvos mokslui. Savo darbais ši mokslininkė kvietė permąstyti žmonijos istorinę raidą.
Archeologė<br> antropologė<br> archeomitologijos pradininkė profesorė Marija Gimbutienė.
Archeologė
antropologė
archeomitologijos pradininkė profesorė Marija Gimbutienė.

Daugiau nei prieš dvidešimt metų anapilin išėjusi iškiliausia ir intelektualiausia XX amžiaus lietuvių mokslininkė Marija Gimbutienė padarė didžiulę įtaką tiek Vakarų, tiek Lietuvos mokslui. Savo darbais ši mokslininkė kvietė permąstyti žmonijos istorinę raidą, nauju žvilgsniu pažvelgti į pasaulio praeitį ir ateities galimybes. Ji ragino keisti civilizacijos ir istorijos supratimą. M. Gimbutienės teigimu, „bet kurios civilizacijos galios pagrindas yra jos meninė kūryba ir nematerialios vertybės, kurios visuomenės narių gyvenimą daro prasmingą ir malonų“. Vyraujantis technologinės pažangos garbinimas, istorinės pažangos mitas, jos nuomone, negali žmonijai užtikrinti patikimos rytdienos: „pamažu imame suvokti, jog vadinamoji pažanga naikina gyvybės sąlygas žemėje“. Tuo metu Senosios Europos patirtis galinti suteikti dabarčiai reikalingos gyvenimo išminties, padėti mums „atgauti pusiausvyrą ir pagydyti neramų šių laikų pasaulį“. Šios mintys šiandien kaip niekada aktualios ir svarbios.

Laidoje į Marijos Gimbutienės palikimą pažvelgsime filosofo ir archeologo žvilgsniu. Kalbės filosofas Naglis Kardelis ir archeologas prof. Adomas Butrimas.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija" – gegužės 8 d., penktadienį, 16.05 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...