captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: 3000 šeštadienių su laida apie Lietuvos gamtą

Šį šeštadienį jūs klausysitės jau 3000-osios mūsų laidos. Lietuvos radijo laida apie gamtą, tuo metu vadinta „Gamta, medžioklė, žūklė“, pirmąkart transliuota 1957 metų rugsėjo 28-ąją.
Laidos „Gamta – visų namai“ kūrybinė grupė: Selemonas Paltanavičius<br> Adolfas Drungilas ir Audronė Šopagaitė. Selemono Paltanavičiaus nuotr.
Laidos „Gamta – visų namai“ kūrybinė grupė: Selemonas Paltanavičius
Adolfas Drungilas ir Audronė Šopagaitė. Selemono Paltanavičiaus nuotr.

Lietuvoje jau kukuoja gegutės, ore šaudo kregždės, gieda žaliosios pečialindos. Bitės gerokai padirbėjo ir stojus vėsesniems orams, turi ką veikti aviliuose. O kranklių jaunikliai lizduose, kuriuose šeimom buvo susirūpinta anksčiausiai, jau plunksnuoti ir bet kurią dieną pakils skristi.

Mes kiekvieną šeštadienį pasakojame apie pavasario gamtos reiškinius, o dabar perspėjame, jog pavasaris praeis ar greitai taps visai kitoks, todėl eidami į gamtą pasiimkime pintinėlę grybams, vaistinėms ir valgomoms žolėms, knygą augalams pažinti, fotoaparatą ir užrašus. Paklausite – kam tiek daug? O todėl, kad mūsų klausytojai yra labai geri gamtos žinovai, jie nori viską patys atpažinti, suprasti, įamžinti.

Šį šeštadienį jūs klausysitės jau 3000-osios mūsų laidos. Jeigu kas dabar, išgirdęs šį skaičių, pamanė, kad tai visai nedaug, pagalvokite – lygiai 3000 šeštadienių su laida apie Lietuvos gamtą. Lietuvos radijo laida, tuo metu vadinta „Gamta, medžioklė, žūklė“, pirmąkart transliuota 1957 metų rugsėjo 28-ąją. Ją rengė ir vedė Antanas Grigelis, be gamtos laidos per radiją dar komentavęs futbolo varžybas. Jam talkino diktorius Algimantas Sadukas. Net 42 metus vedęs laidą Antanas Grigelis perdavė ją žurnalistui Zenonui Butkevičiui. Kartu su juo darbavosi ilgametis radijo laidų redaktorius Adolfas Drungilas, Audronė Šopagaitė. Juos girdite ir dabar, nes jau ketvirti metai laidą „Gamta - visų namai“ rengiame mes trise: Audronė, Adolfas ir Selemonas Paltanavičius.

Šioje jubiliejinėje laidoje turime unikalią progą – kalbinti pirmosios laidos dalyvį, Lietuvos žvejų patriarchą mokslų daktarą Juozą Savicką, ilgametį laidos talkininką, buvusį Ventės rago ornitologinės stoties vedėją, gamtos apsaugoje išdirbusį daugiau kaip 60 metų Leoną Jezerską.

Pradžioje laidoje buvo svarbu viskas – brakonieriai, medžioklės ir žūklės tvarkos, leidimai, medžiai ir akmenys gamtos paminklai, saugomos teritorijos. Tik 1959 metais buvo priimtas Gamtos apsaugos įstatymas, atvėręs galimybes daugeliui veiklų. Laida, kaip tada buvo priimta, į „dienos šviesą vilko“ gamtos niokotojus, o didžiausia bausme jiems buvo jų vardų paskelbimas per radiją. Šios laidos klausėsi visa Lietuva ir net aukščiausi to meto partijos šulai. Žinoma, apie juos laidose niekada nebuvo kalbama. Gal ir gerai, nes daugiau laiko likdavo gamtai.

Vėliau daug ką iš tų pirmųjų dešimtmečių teko pamiršti, nes reikėjo visai kitokių žinių, kitokių laidų. Klausytojai teiravosi, o laidos rengėjai į pagalbą pasitelkdavo mokslininkus, patarėjus. Iš Žuvinto savo žinias teikė Vytautas Nedzinskas, dabar – Biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis. Iš Ventės rago apie paukščius ir jų keliones dabar mums praneša Vytautas Jusys. Laidos rengėjai dėkoja visiems mokslininkams, kultūros žmonėms, saugomų teritorijų apsaugos specialistams, kurie niekada neatsisako komentuoti, aiškinti, dalintis tuo, ką turi vertingiausio – savo žiniomis. Labai ačiū ir klausytojams už laiškus, už naujas temas.

Laidos pabaigoje keliausime į Tytuvėnus, kur lankėsi kraštą mylinčių jaunų šeimų klubo nariai – tiesiog mes norime pasakyti, kad gamtos ir Lietuvos pažinimas yra visų laimė ir rūpestis.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

Klausykitės šeštadienį, gegužės 2 d., 06.30 val. ir antradienį, gegužės 5 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...