captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: gyvename ant balandžio ir gegužės ribos

Ji labai graži, smagi, kviečianti skubėti ten, kur žalia, kur šviečia saulelė, žydi gėlės ir gieda paukščiai. Štai pakilo žaluma, nudundėjo pirmieji pavasario griaustiniai, o žemė dar nesušilo. Jai nepakako saulės ir oro šilumos.
Gegutė.
Gegutė.

Ji labai graži, smagi, kviečianti skubėti ten, kur žalia, kur šviečia saulelė, žydi gėlės ir gieda paukščiai. Štai pakilo žaluma, nudundėjo pirmieji pavasario griaustiniai, o žemė dar nesušilo. Jai nepakako saulės ir oro šilumos. Kol nesušilo žemė, neatbunda daugelis joje žiemojusių vabzdžių bei jų palikuonių. Matyt, tik dėl šios priežasties ore zujančių vabzdžių nėra tiek daug, kiek mes norėtume.

Prieš savaitę, balandžio 17-ąją, jau girdėtos kukuojančios gegutės. Mes laukiame kregždučių, kurios yra tikrosios pavasario pranašės. Jos stebėtos beveik prieš dvi savaites – tada jos suspėjo tik sušmėžuoti, „užsiregistruoti“ ir vėl pasitraukė ten, kur šilčiau, kur ore visą dieną mirga vabzdžiai. O dabar jos jau sugrįžo.

Pavasaris – laukinių bičių metas. Jų ieškoti reikėtų ne tik žieduose. Arba – žieduose ne visi mokame atskirti jas nuo naminių medunešių bičių. Geriausia jų žvalgytis smėlėtose pašlaitėse, kur saulutė kaitina, kur giedrią dieną labai gera. Apie laukines pavienes bites pasakos gamtos mokslų daktaras Eduardas Budrys.

Kai žaliu apdaru rengiasi miškai, tokie pokyčiai tampa stimulu grįžti paukščiams, kurių plunksnos ryškios, kuriems tarp lapų gera pasislėpti. Kitaip juos visi regėtų. Dabar jau galima tikėtis volungės. Ji daili, lyg auksinė, juodais sparnais. Volungės žiemojo tolimoj Afrikoje, jų laukiame gegužę. Tačiau kas žino – staiga plūstelėjus šilumai jos gali sugrįžti anksčiau. Visada iš gausaus rūšies pulko pavieniai individai nepaiso taisyklių, ir vieni sugrįžta anksčiau, kiti – gerokai vėluoja. Nelengvas volungių gyvenimas, nes Šiaurės Afrikoje jas labai medžioja. Kur ten medžioja... naikina. Ištempti plačiausi tinklai, paruošti šautuvai. Mat kažkas kažkada sugalvojo, kad volungė yra ne šiaip sau kepsnelis, bet vyrams labai sveikas kepsnys.

Tačiau Lietuvoje atsiranda naujų rūšių, o mes tuo visai nesidžiaugiame. Kalbame apie paprastąjį šakalą, kuris neseniai surastas Lietuvoje. Net galvon netelpa mintis, iš kur jis galėjo atsirasti, nes šios rūšies gyvenamos teritorijos yra už poros tūkstančių kilometrų į pietus nuo Lietuvos ar dar toliau. Pats atkeliauti toks žvėris negalėjo – ko jis brausis taip toli į šiaurę, kur gyvenimo sąlygos jam visai nebūdingos? Apie šią rūšį laidoje pasakos gamtininkas Laimutis Budrys.

Išgirsite mūsų svarstymus apie invazines rūšis ir sužinosite labai svarbią naujieną. Tačiau jos išduoti negalime, nes apie ją išgirs tik laidos klausytojai.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

Klausykitės šeštadienį, balandžio 25 d., 06.30 val. ir antradienį, gegužės 5 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...