captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gamta – visų namai“: Lietuvoje Velykos

Šventinė nuotaika jau visą savaitę buvo mūsų širdyse ir namuose. O dabar ruošiame velykinius valgius ir pradedame dažyti margučius. Tai – tik viena visos Velykų šventės dalis, kuri yra bene maloniausia. Velykos – šeimos šventė. Per Velykas yra proga visiems susirinkti.

Šventinė nuotaika jau visą savaitę buvo mūsų širdyse ir namuose. O dabar ruošiame velykinius valgius ir pradedame dažyti margučius. Tai – tik viena visos Velykų šventės dalis, kuri yra bene maloniausia. Velykos – šeimos šventė. Per Velykas yra proga visiems susirinkti, pasižiūrėti, kas pasikeitė nuo Kalėdų. Turime žinoti, kad po Velykų tokių bendrų giminės švenčių gali nebūti net iki Kalėdų.

Velykos gamtoje regimos žymės neturi, tačiau jų gamtiškumą liudija per šventę naudojami žalumynai, želmenys, o labiausiai – margučiai. Jie – labai pavasariškas šventės akcentas, su puokštėm, žaluma ir margučiais.

Jei jau prakalbome apie margučius, negalėtume paneigti, kad tai – ir paukščių šventė. Juk marginti juos, ko gero, mokėmės iš jų, sparnuočių. Pati margučių puošimo kultūra pakankamai sena. Pirmieji margučiai būdavo išrašomi gyvybės medžio, augalų, šventų paukščių ir visokių toteminių ženklų puošmenimis. Vėliau atsirado pačios įvairiausios margučių puošimo technologijos, o visa kita – iš tautos patirties. Kiekviena Europos tauta, marginanti margučius, juos puošia jai būdingais ornamentais, naudoja šiai tautai būdingas spalvas ir jų derinius. Įgudusi akis tą atskiria iš karto.

Kažkada Velykoms buvo renkami laukinių paukščių „margučiai“. Apie paskutinį kiaušiniautoją savo knygoje „Žuvintas ir jo gyventojai“ pasakojo ilgametis rezervato darbuotojas Teofilis Zubavičius. Laidoje skaitysime šios knygos ištraukas, klausysimės, kas dabar, šiomis dienomis, vyksta Žuvinte.

Tačiau mums įdomu ne tik pauykščiai ir margučiai. Laidoje gamtininkas ichtiologas Laimutis Budrys pasakos apie šių metų lydekų nerštą, o jis tikrai ne toks, kaip kasmet. Be to, šnekėsime apie varninius paukščius, klausysimės giesmių ir vieni kitiems linkėsime gražių Velykų.

Laidos autoriai – Selemonas Paltanavičius ir Adolfas Drungilas.

Laida – šeštadienį, balandžio 4 d., 06.30 val. ir antradienį, balandžio 7 d., 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close