captcha

Jūsų klausimas priimtas

„Gyvoji istorija“: apie valdovo Žygimanto Augusto biblioteką

Žygimantas Augustas, Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis, buvo aistringas bibliofilas. Jo biblioteką Vilniuje sudarė apie 4000 tomų, jų vertė siekė 10 000 auksinų. Manoma, kad knygas jis pradėjo kaupti 1547 m.
Knyga iš Žygimanto Augusto bibliotekos.
Knyga iš Žygimanto Augusto bibliotekos.

Poreikis kolekcionuoti retas, išskirtines, įmantraus įrišimo knygas, kurios džiugintų savininko akį, atsirado tik XVI amžiuje. LDK nepaprastai sparčiai ėmė plisti knygos. Naują epochą Lietuvos bibliotekininkystės ir bibliofilijos istorijoje pradėjo didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto biblioteka, stebinanti knygų turinio įvairumu ir platumu. Žygimantas Augustas, Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis, buvo aistringas bibliofilas. Jo biblioteką Vilniuje sudarė apie 4000 tomų, jų vertė siekė 10 000 auksinų. Manoma, kad knygas jis pradėjo kaupti 1547 m. Iš pradžių biblioteka buvo laikoma Vilniuje, vėliau perkelta į Tikocino rezidencinę pilį (dabartinėje Lenkijoje). Didžiojo kunigaikščio dvaras pasižymėjo ne tik iškilmėmis, puotomis, maskaradais ir turnyrais, bet ir kultūriniu blizgesiu. Rūmuose vyko moksliniai ginčai ir literatūriniai vakarai, koncertavo penkiolikos muzikantų kapela. Rūmuose buvo paveikslų galerija ir biblioteka. Karaliaus įsakymu knygas jo agentai atveždavo iš visų Europos kraštų. Daugiausia knygų pirkta Frankfurte prie Maino.

Apie valdovo Žygimanto Augusto bibliotekos išskirtinumą, dramatišką jos likimą laidoje kalbėsimės su VU Komunikacijos fakulteto dėstytojais prof. Arvydu Pacevičiumi ir doc. dr. Alma Braziūniene.

Ved. Inga Berulienė.

„Gyvoji istorija“ balandžio 3 d., penktadienį,16.03 ir 20.20 val. per LRT RADIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Anonsai

 
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...